Ruští akcionáři TNK-BP zablokovali průzkumné operace BP v Arktidě, které se chystala provádět ve spolupráci s ruskou státní těžební společností Rosněft.

Arbitráž ve Švédsku uznala, že dohoda porušuje podmínky, na základě kterých byla zřízena TNK-BP, kterou z poloviny vlastní BP a z poloviny skupina ruských oligarchů z konsorcia AAR. TNK-BP má podle nich právno na informace a schválení veškerých obchodů BP v Rusku.

BP podepsala kontroverzní novou dohodu se státní Rosněftí v lednu. Chtějí společně zkoumat nová ložiska ropy a zemního plynu v ruském arktickém šelfu. Spolupráce v průzkumu se má týkat rozlehlých a potenciálně bohatých oblastí Karského moře, kam dosud zahraniční firmy neměly přístup. Pro BP by šlo o důležitou příležitost od havárie ropné plošiny v Mexickém zálivu, která firmu připravila o desítky miliard dolarů.

Ruští miliardáři podle BBC tvrdí, že obchod s Rosněftí připravují sami.

BP chce spolupráci s Rosněftem při průzkumu nalezišť na severu potvrdit výměnou akcií, při kterém by Rosněft získal asi 5 procent akcií BP výměnou za 9,5 procent vlastních. Hodnota vyměněných akcií by měla dosáhnout 7.8 miliardy dolarů.

BP oznámilo, že se pokusí s ruskými podnikateli najít společné řešení a zároveň čeká na rozhodnutí orgánů, zda může k výměně akcií přikročit sama, píše BBC.

AAR však na to uvedla, že arbitráž zakázala BP vstupovat s Rosněftí do "jakýchkoli strategických transakcí" včetně výměny akcií.

Ruský tisk od počátku spekuluje, že miliardáři Michail Fridman, German Chan, Viktor Vekselberg a Len Blavatnik chtějí svými kroky proti alianci jen zhodnotit podíl v TNK-BP a že spor se časem vyřeší smírně.

Hrozí však, že vzroste napětí mezi oligarchy a mocným ruským místopředsedou vlády pro energetiku Igorem Sečinem, který je zároveň šéfem představenstva Rosněfti. Sečin nedávno prohlásil, že kdyby byla dohoda zmařena, Rosněfť by od viníků žádala kompenzace.

Související