Zlato během čtvrtečního obchodování opět po 17 dnech prolomilo rekord. Spotová cena se vyhoupla až na 1447,4 dolaru za trojskou unci. O tři dolary tak zlato překonalo své předešlé maximum ze 7. března. Za růstem cen této komodity stojí hlavně situace v eurozóně. Zadlužené Portugalsko totiž neschválilo úsporná opatření a expremiér José Sócrates v reakci na to podal rezignaci. Jihoevropská země tak bude muset s největší pravděpodobností přijmout zahraniční pomoc, i když to její představitelé stále odmítají.

,,Cena zlata je v současnosti ovlivněna poptávkou po bezpečných aktivech, která nyní plyne ze tří krizí – z Libye a obecného neklidu na Blízkém Východě, z Japonska a novými obavami o okrajové ekonomiky eurozóny," řekla televizi CNBC analytička BNP Paribas Anne-Laure Tremblay.

Dluhové problémy eurozóny přitom už hnaly cenu zlata na rekordy v minulém roce. Ve čtvrtek začal summit EU, analytici ale žádným velkým závěrům naději nedávají. ,,V rámci nějakého komplexního návrhu, který by vzešel ze summitu směrem k evropské dluhové krizi se v podstatě nic se neočekává," zhodnotily situaci analytici Stnadard Bank.

Americký kontrakty na dubnové dodávky zlata se pak dostaly téměř až na 1449 dolarů za trojskou unci.

Současné problémy Evropy ale neovlivňují jen cenu zlata. Hodnota dalšího bezpečného aktiva pro investory – stříbra – také během čtvrtečního obchodování vzrostla. A to dokonce na 31leté maximum, když se jednu chvíli stříbro obchodovalo na 38,13 dolarech za trojskou unci.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru