Díky zájmu investorů, kteří se snaží využít slibného hospodářského růstu v rozvíjejících se ekonomikách, oživují kapitálové trhy a na burzách celého světa jsou umisťovány nové emise.

„Současná situace je důsledkem toho, že řada primárních emisí byla kvůli finanční krizi odložena a bylo možné je realizovat až nyní. Svou roli hraje i fakt, že například soukromé fondy stále nemají mnoho jiných alternativ jak naložit s investicemi a podnikům zase chybí jiné příležitosti jak získat kapitál,“ říká Peter Wells, partner oddělení transakčního poradenství společnosti Ernst & Young v České republice.

Na rostoucí počet nových emisí má ale pozitivní vliv celá řada faktorů, mimo jiné četné privatizace státních podniků a odštěpení samostatných subjektů z nadnárodních korporací.

Největší aktivitu v oblasti IPO vykazuje oblast přírodních zdrojů. Vyhledávané jsou oblasti ropného a plynárenského průmyslu, průmyslová výroba, výstavba infrastruktury a technologie.

„Vzhledem k tomu, že posiluje důvěra investorů v ceny, za které se akcie obchodují na kapitálových trzích, a roste jejich ochota riskovat, můžeme očekávat, že primární emise se rozšíří i do dalších odvětví ekonomiky a do dalších regionů," upozorňuje Petr Kříž, výkonný ředitel oddělení transakčního poradenství Ernst & Young v České republice.

S rostoucím počtem nových IPO se tak zřejmě setkáme i na dalších rozvíjejících se trzích, například v jihovýchodní Asii, východní Evropě a Latinské Americe. "I v České republice očekáváme v relativně brzké době několik primárních emisí,“ dodává Kříž.

Vývoj a výhled primárních úpisů akcií ve vybraných regionech v roce 2011

EvropaSeverní a Jižní AmerikaAsie

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru