Portugalský premiér ve středu rezignoval poté, co parlament neschválil nová úsporná opatření navržená menšinovou socialistickou vládou, informovala BBC. Takový krok však může vést k prohloubení dluhové krize země. Pro uvedený návrh podle agentury Reuters hlasovali pouze členové vládní Socialistické strany, která má v parlamentu jen 97 mandátů z 230.

Premiér již před hlasováním pohrozil demisí, pokud tento návrh parlamentem neprojde. Po setkání s portugalským prezidentem Aníbalem Cavacem Silvou demisi skutečně podal.

Již 10. března parlament odmítl vyjádřit nedůvěru socialistické vládě premiéra Sócratese. Hlavní opoziční strana - Sociálnědemokratická strana (PSD) - se podle očekávání zdržela hlasování a nepodpořila návrh podaný levicí. V posledních dnech však PSD několikrát dala najevo, že další úsporná opatření navrhovaná vládou již nepodpoří. Právě takové kroky ale vládní návrh obsahuje.

Portugalsko je kvůli vysokému rozpočtovému deficitu považováno za kandidáta na přijetí zahraniční pomoci. Socialistická vláda premiéra Sócratese proto přijala tvrdá opatření, jejichž cílem je omezit rozpočtové výdaje. Součástí je i zvýšení daní nebo pětiprocentního snížení platů zaměstnanců ve státní správě.

Portugalská vláda ale potřebu zahraniční pomoci odmítá. V minulosti tak ovšem činilo i Řecko a Irsko, které nakonec o pomoc požádaly.

EU bude tlačit na pomoc

Otázkou Portugalska se bude mj. jistě zabývat i jeden z nejočekávanějších summitů Evropské unie poslední doby, který ve čtvrtek začíná. Hlavní cíle jednání jsou dohody vedoucí k zajištění stability eura a posílení hospodářské koordinace v unii vedoucí k posílení schopnosti Evropy konkurovat ostatním světovým ekonomikám.

EU plánuje přijmout tvrdší systém sankcí, který by "trestal" země za porušování rozpočtové disciplíny. Tématem jednání bude ale i jaderná energetika.

Finanční trhy už dlouho pochybují o tom, že Lisabon svůj dluh dokáže financovat bez zahraniční pomoci. Podle diplomatů se dá čekat, že evropští lídři budou na dnešní schůzce v Bruselu na Portugalce velmi tvrdě tlačit, aby o pomoc požádali co nejdřív.

Portugalci musejí rychle požádat o mezinárodní pomoc – stejně jako v minulém roce Řekové a Irové. Český rozhlas ve čtvrtek s odvoláním na své diplomatické zdroje, že většina členských zemí Evropské unie si myslí, že by Portugalci měli požádat o pomoc. "Uklidnilo by to situaci," uvedl ČRo.