České dráhy (ČD) koupí od rakouských státních železnic ÖBB 32 vyřazených rychlíkových vagónů z osmdesátých let. Za vozy z let 1980 až 1982 mají ČD zaplatit zhruba 48 milionů korun. Píše o tom v dnešním vydání Mladá fronta Dnes (MfD).

"Nákup schválilo představenstvo i dozorčí rada, smlouva ale ještě není podepsaná," řekl listu mluvčí ČD Radek Joklík s tím, že k převzetí vagonů by mohlo dojít během jara.

Rakušané se starých vozů zbavují, protože kupují nové moderní soupravy RailJet.

Výhodná cena

Podle deníku je cena 48 milionů za 32 vozů extrémně výhodná - za podobnou částku se dá koupit jeden nový vagon. Rakouské vozy, které mají zvýšit komfort cestujících, chce dopravce podle listu nasadit na rychlících z Prahy do Českých Budějovic a do Chebu, kde nyní jezdí podobně staré vagóny řady B východoněmecké výroby.

Podle Joklíka by "nové" rakouské vagóny měly dráhy převzít během jara, ale zřejmě je čekají drobnější úpravy. "Jejich kvalita je o třídu výš, takže to cestující určitě ocení," dodová mluvčí. Podle listu ale vagóny nebudou mít klimatizaci ani elektrické zásuvky, ale na druhou stranu místo současných osmimístných kupé by měly jen šest sedaček.

Letos chtějí ČD do obnovy vagonů a lokomotiv investovat asi osm miliard korun, tedy o dvě miliardy víc než loni. V minulém roce firma uzavřela smlouvy na modernizaci a nákup vagonů a souprav za téměř deset miliard Kč.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru