Valná hromada největšího tuzemského zpracovatele ropy – České rafinérské – se bude v úterý zabývat nabídkou odkupu třetiny akcií italského ropného koncernu ENI. Italové chtějí prodat všech svých 32,5 procent ruskému plynárenskému gigantu Gazprom, ale k závaznému jednání potřebují vyjádření dalších vlastníků – Unipetrolu (má 51,2 procent) a Shellu (16,3 procenta akcií). Ti mají předkupní právo.

Italové už s úmyslem zbavit se účasti v českém rafinérském byznysu své partnery seznámili. Původně měli akcionáři na programu už dvakrát odložené valné hromady jen personální změny ve statutárních orgánech a podnikatelský plán na letošek. Teď mají téma navíc.

Unipetrol a Shell se podle informací HN dosud nevyjádřili, zda chtějí svého práva využít či nikoliv, a jasněji může být po dnešní valné hromadě. „Jsme jen jeden z akcionářů a tato otázka by měla být diskutována na valné hromadě,“ vyjádřil se minulý týden mluvčí Unipetrolu Martin Pavlíček.

Cenu, kterou Gazprom nabízí italské ENI za třetinu České rafinérské, obě strany zatím tají. Podle některých informací však ani Shell ani Unipetrol velký zájem o odkup nejeví a to by otevíralo dveře pro vstup ruským státem ovládaného Gazpromu.

Dojde i na personální změny?

Dvě třetiny ze 7,3 miliónů tun ropy, které se loni zpracovaly v rafinériích v Litvínově a Kralupech, pochází z Ruska, přitékají k nám ropovodem Družba. Rusové – prostřednictvím pump Lukoilu – u nás mají podíl i v maloobchodním prodeji pohonných hmot. Chybí jim jen podíl na zpracování.

Zajímavým tématem na úterní valné hromadě České rafinérské může být i personální otázka.

Zejména ta ohledně nejvyššího výkonného postu. Unipetrol usiloval o výměnu generálního ředitele Ivana Součka už v lednu, kdy se akcionáři sešli na druhý pokus poté, co prosincová valná hromada nebyla usnášeníschopná.

V lednu se však podílníci neshodli na programu jednání a valnou hromadu rafinérské firmy se zhruba desetimiliardovým obratem a čistým ziskem v řádu několika set miliónů opět posunuli.