Pokles cen japonských akcií po nedávném zemětřesení není důvodem k obavám, ale vhodnou nákupní příležitostí. Řekl to dnes americký investor Warren Buffett, který je na návštěve v Jižní Koreji, kde inventuruje své investice. Japonsko se podle Buffetta z přírodní katastrofy zotaví, i když vzhledem k jejímu rozsahu a s ohledem na poškození jaderné elektrárny to zřejmě potrvá déle.
Japonsko má třetí největší ekonomiku na světě, ta ale dostala po ničivém zemětřesení z 11. března tvrdou ránu. Japonské akcie v prvních dvou dnech po katastrofě oslabily asi o 17 procent a i když část ztrát už smazaly, na akciových trzích ve světě se turbulence zřetelně projevily. Japonci se teď snaží dostat pod kontrolu poškozenou jadernou elektrárnu Fukušima.
"Obnova nějaký čas zabere, ekonomická budoucnost Japonska se ale nemění. Kdybych měl japonské akcie, rozhodně bych je neprodával," podotkl Buffett, který řadu let patří k nejbohatším lidem světa.
Přírodní katastrofa si v Japonsku vyžádala už tisíce obětí a celkové škody by se podle odhadu Světové banky (SB) mohly vyšplhat až na 235 miliard dolarů (až 4,1 bilionu Kč). Náklady, které ponesou komerční pojišťovny, se podle SB patrně budou pohybovat v pásmu 14 miliard až 33 miliard dolarů (asi 242 miliard až 570 miliard Kč).

"Často se stává, že když se něco objeví zčistajasna, nějaká mimořádná událost, skutečně se tím vytváří nákupní příležitost. Už jsem to zažil ve Spojených státech a zažil jsem to i jinde ve světě. Myslím si, že Japonsko nebude v tomto ohledu žádnou výjimkou," podotkl Buffett.

Jižní Korea územím lovců

Věštec z Omahy, jak se Buffetovi často přezdívá, je na dvoudenní návštěvě Jižní Koreji, na které by se měl sejít i s tamním prezidentem Lee Mjong-bakem, s kterým bude diskutovat otázky globální ekonomiky a hlavně dopad ničivého zemětřesení na japonské hospodářství. V pondělí se zde zúčastnil slavnostního výkopu nové filiálky firmy TaeguTec, kterou Buffet vlastní. Při slavnostním projevu dal najevo, že investice do této firmy budou dále růst. Teagu se zabývá zpracováním kovů. Buffetovi se tento obor očividně líbí. Novinářům přiznal, že do největšího producenta oceli v Koreji, firmy POSCO, investoval více než miliardu dolarů. POSCO se tak řadí pouze ke třem podnikům, které jsou mimo Spojené státy a do kterých Buffet nalil takovou sumu. Navíc 80 letý investor ujistil, že se v Jižní Koreji nehodlá uchýlit k omezování investic. ,,Teď se zde zrovna poohlížíme po větší podniku, který bychom koupili. Jižní Korea má takovýchto podniků mnoho. Je to území pro lovce," dodal Buffet.

Technologické firmy jsou stále tabu

Investor má ale stále odpor k technologickým firmám. Přiznal proto, že by byl velmi obezřetný, kdyby měl vložit své peníze například do Samsung Electronics. Vyjádřil se ale i k americkému Applu. Podle něho do této firmy investovat nebude, protože nedokáže posoudit, kde budou akcie této firmy za pět až deset let. Buffet si ale od technologických firem drží odstup mnoho let. A to i přes to, že hraje bridge například s jedním ze zakladatelů Microsoftu Billem Gatesem. On sám to zdůvodňuje tím, že oblasti tohoto byznysu nerozumí. A podle něj by se každý měl pohybovat tak, jak mu to umožní jeho kompetence. Tento názor se mu vyplatil při splasknutí technologické bubliny na přelomu tisíciletí.
Buffettova investiční společnost Berkshire Hathaway se hodně angažuje v pojišťovnictví, minulý týden ale za zhruba devět miliard dolarů (asi 155 miliard Kč) koupila výrobce speciálních chemikálií Lubrizol. Firma plánuje i další akvizice, zaměří se ale hlavně na Spojené státy. Na konci loňského roku měla firma na hotovosti zhruba 38 miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru