Česká republika by měla přijmout euro, protože stejně nemá jinou možnost. Z ekonomického hlediska je příliš propojeno se státy eurozóny. Prohlásil to v pátek na Fóru hospodářských novin Hans-Jörg Rudloff, předseda správní rady banky Barclays Capital a šéf Mezinárodní asociace kapitálových trhů.

Rudloff je proslulým investičním bankéřem a působí i například ve vedení ruské energetické společnosti Rosněfť nebo ve švýcarské farmaceutické firmě Novartis.

Rudloff tvrdí, že zachování eura za současné dluhové krize se ale neobejde bez restrukturalizace dluhů některých evropských zemí platících eurem – to znamená bez vyhlášení jejich částečného bankrotu. Podle něj by mohlo jít o Řecko, nejspíše v roce 2013. Mohlo by jít o dohodu s věřiteli, na kterou by investoři přistoupili dobrovolně. „Řecko není schopno plati své dluhy bez restrukturalizace. Žádní bankéři už nechtějí kupovat řecké státní dluhopisy,“ řekl.

Dalším ohroženým je Portugalsko. Na druhou stranu nečeká problémy ve Španělsku nebo v Itálii.

Podle Rudloffa by Česká republika měla přijmout euro bez váhání, protože si za současné situace může vyjednat s Unií výhodné podmínky. Například takový kurs pro převod korun na euro, jaký bude potřebovat.

Jak bude vypadat v nejbližší budoucnosti eurozóna a Evropská unie, není podle Rudloffa dosud jasné. Nicméně Německo se rozhodlo pro větší integraci Unie a je ochotno za to zaplatit. „Konečným cílem je politická unie. Ale jestli napřed dojde k vytvoření k transferové unie, pak k fiskální unii a nakonec k politické unii, nebo jestli bude pořadí jiné, to nevím,“ prohlásil Rudloff.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru