Tento týden byl na světových burzách v režii japonských událostí. Ani pražská burza nebyla vyjímkou a hlavně energetické tituly obsažené v indexu PX zaznamenaly v průběhu týdne růst. Uvidíme, jak se bude situace na trhu s energiemi vyvíjet v dalším týdnu, a jak na ně budou reagovat akcie ČEZu a NWR. Podle analytiků by se situace od tohoto týdne příliš měnit neměla. Pokud se ale podíváme i do jiných sektorů, zajímavé bude sledovat hlavně developera Orco. Ten by totiž měl ve čtvrtek zveřejnit své výsledky, které byly v posledních dvou letech pro akcionáře vždy zklamáním.

Od pondělí navíc platí nová báze indexu PX pražské burzy, která tentokrát přináší výraznější změny než jsem zvyklí. ,,Úpravy pozic indexových investorů se nejvíce projevily u akcií Telefonica O2, které v páteční závěrečné aukci výrazněji posílily. Váha v indexu PX u tohoto titulu bude v pondělí navýšena na 16,7% z původních 13,7%," vysvětluje makléř Fio Banky David Brzek.

 


1/ Nejzajímavější titul uplynulého týdne na BCPP?

 

Josef Němý, analytik KB  Josef Němý (analytik Komerční banky)

 - V uplynulém týdnu se nejvíce dařilo akciím NWR a ČEZ, které těžily z růstu cen uhlí, resp. elektřiny.

- Úplně nejzajímavějším vývojem ale prošly akcie technologické firmy KIT Digital, které nejprveklesaly,    pak ve středu po zveřejnění výsledků za Q4 vyletěly vzhůru až o 10 procent, ale ve zbytku týdne o veškeré zisky přišly a nakonec skončily za celý týden ve ztrátě zhruba 5 procent.

Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FT  Petr Sklenář (hlavní ekonom Atlantik FT)

- Akcie NWR (dosud růst +6,6%) a ČEZ (růst 2,6%) – určujícím faktorem se stala japonská jaderná krize po vlně tsunami a následná hysterická reakce Německa k jaderné energetice. Zvýšily se ceny uhlí a elektřiny a obě akcie z tohoto výrazně profitovaly.

David Brzek, makléř Fio banky  David Brzek (makléř Fio banky)

 - Jednoznačně ČEZ a NWR. Oba tituly dokázaly odolávat celkově negativnímu sentimentu na trzích. ČEZ těžil z rozhodnutí Německa ohledně odstavení vybraných jaderných bloků, což vedlo k silnému růstu cen elektřiny na trzích. V kontextu dění v Japonsku posilovaly alternativní paliva jako je plyn a uhlí, což se pozitivně projevilo u akcí NWR.

 


2/ Která SPADová akcie by mohla být potenciálním vítězem příštího týdne?

Jesof Němý, analytik KB  Josef Němý (analytik Komerční banky)

- Dařit by se nadále mohlo ČEZu. Současná situace v Japonsku zatím vedla k nárůstu evropských cen elektřiny a případné pokračování by bylo pro ČEZ pozitivní, byť firma už prodala téměř všechnu svou produkci na letošní rok a 2/3 výroby na rok 2012, a nárůst burzovních cen elektřiny se tedy ve výsledcích ČEZ v nejbližší době výrazně neprojeví.

Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FT  Petr Sklenář (hlavní ekonom Atlantik FT)

- Komerční banka  - cena klesla na zajímavé úrovně pod 4200. Přitom tento týden odpadl krátkodobě negativní faktor (případné IPO ČSOB). Vedle toho se blíží rozhodný den (11.4.) pro tučnou dividendu (270,-), který při současné ceně dělá zajímavý dividendový výnos pře 6,4%.

David Brzek, makléř Fio banky  David Brzek (makléř Fio banky)

- Silnější prodejce v posledních dnech držel akcie Komerční banky v blízkosti 4200 Kč. S částečným uklidněním na trzích by měl tlak polevit a akcie se podívat na zajímavější úrovně.

 


3/ Které SPADové akcii by se teď měl naopak investor vyhnout?

Josef Němý, analytik KB  Josef Němý (analytik Komerční banky)

- Příští týden budou oznámeny výsledky realitního developera Orco. V poslední době výsledky této firmy několikrát přinesly zklamání, a proto bych se vyhnul právě tomuto titulu. Ostatně i naše dlouhodobé doporučení pro akcie Orca je negativní.

Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FT  Petr Sklenář (hlavní ekonom Atlantik FT)

- Orco – Cena akcie se drží poslední dny vysoko kolem 210 Kč bez jakékoliv informace. Společnost ve čtvrtek 24.3 zveřejní svoje výsledky za 4Q a celý rok 2010 a je zde riziko, že mohou akcionářům přinést zklamání.

David Brzek, makléř Fio banky  David Brzek (makléř Fio banky)

- V případě uklidnění situace v Lybii může oslabovat ropa, což by mohlo vést k částečnému vybírání zisků u akcií NWR.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru