Vysoká antidumpingová cla, jimiž Evropská unie v roce 2006 zatížila dovoz kožené čínské obuvi (16,5 procenta) a obuvi vietnamské (10 procent), budou koncem března zrušena.

Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek v Bruselu zveřejnil věstník Evropské komise.

Ta bude trh dále bedlivě sledovat a pokud by nápor asijské obuvi výrazně zesílil, je připravena rychle zasáhnout.

Cla byla zavedena s odůvodněním, že Číňané a Vietnamci prodávají svoji obuv na unijním trhu s půlmiliardou spotřebitelů pod úrovní výrobních nákladů. Čína kvůli tomu loni podala na EU stížnost u Světové obchodní organizace.

"Zrušením vysokého cla budou ohroženi evropští výrobci lepené vycházkové obuvi, ale v Česku už v podstatě neexistují. Zdejší obuvnický průmysl se orientuje na pracovní, zdravotnickou nebo dětskou obuv," sdělil Hospodářským novinám Záboj Machalíček, výrobní ředitel firmy Moleda dodávající na trh oblíbené "prestižky".

Jednatel tuzemské společnosti D.P.K Petr Kubát soudí, že zrušení cla se bude týkat zejména oficiálních dovozců obuvi, jimž by mělo rozhodnutí Bruselu pomoci.

"Bohužel, většina čínské obuvi proudí do Česka nelegálně a těchto dovozců se zrušení vůbec nedotkne," upozorňuje v této souvislosti Kubát, jehož firma vyrábí dětskou obuv.

Antidumpingová cla, jejichž platnost byla prodloužena koncem roku 2009 o patnáct měsíců, domácím výrobcům příliš nepomohla.

Podle Vlasty Mayerové, tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace, byla řešena nešťastně, neboť se týkala jenom části dovozu usňové obuvi. Celníci navíc při kontrole zásilek z Asie stačili ve velkých evropských přístavech zkontrolovat tři - čtyři procenta dovážené obuvi.

Evropská obuvnická konfederace letos v lednu uvedla, že se spokojí se zpřísněným monitorováním dovozu.