Německá automobilka Opel dnes ohlásila překvapivou změnu ve vedení. Nicka Reillyho v dubnu vystřídá ve funkci generálního ředitele podniku pětapadesátiletý Karl-Friedrich Stracke, který je šéfem vývoje mateřské společnosti General Motors. Reilly by se pak měl stát předsedou dozorčí rady Opelu. Informovala o tom agentura DPA.

,,Evropský trh a naše evropské aktivity jsou důležité pro General Motors. Tato změna zaručí, že budeme mít v tomto regionu nejlepší vedení s cílem dál růst a vykazovat zisk," sdělil v prohlášení výkonný ředitel GM Dan Ankerson.

Reilly v Evropě zůstáváNový šéf Opelu Karl-Friedrich Stracke

Samotný současný šéf Opelu Nick Reilly, který post šéfa automobilky zastával od konce roku 2009, v telekonferenci novináře ujistil, že rozhodnutí o výměně vedení neznamená změnu strategie automobilky. Reilly ve skupině zůstává. Jako šéf evropské divize GM, pod kterou spadají značky Chevrolet, Cadillac Opel a Vauxhall, bude svůj čas od dubna věnovat dlouhodobější strategii skupiny.

Automobilka Opel se předloni dostala do existenčních problémů a skupina GM chystala její prodej. Z toho nakonec sešlo a GM se rozhodla Opel vlastními silami restrukturalizovat.

Reilly v lednu uvedl, že Opel již v rámci restrukturalizace zrušil 5000 z celkově plánovaných 8000 pracovních míst. V minulém roce automobilky Opel/Vauxhall v Evropě prodaly milion a dvě stě tisíc vozů. Opelu se podle Reillyho v zásadě podařilo zbavit evropské spotřebitele pocitu, že by automobilka nemusela přežít. K obnovení image značky Opel v Německu by však podle něj mohlo být zapotřebí zhruba pět let.

Odborník na automobilový průmysl Ferdinand Dudenhöffer předpokládá, že ke zlepšení image má přispět právě změna ve vedení podniku. "Opel se omladí," upozornil. "Navíc se ukáže, že značku Opel bude pohánět německé inženýrství," dodal.

GM nedávno změnila finančního ředitele

Současná rošáda ředitelů v Opelu navazuje na před týdnem ohlášený odchod finančního ředitele GM Chrise Liddella.  Ten se rozhodl po roce a čtvrt ve funkci odejít. Liddell přišel do GM loni v lednu z funkce finančního šéfa Microsoftu a v automobilce organizoval klíčově důležitou primární emisi akcií, která byla tečkou za restrukturalizací společnosti po řízeném bankrotu.

Když Liddell přišel do GM, byl považován za možného nástupce tehdejšího generálního ředitel Eda Whitacra. Loni v srpnu však GM jmenovala do nejvyšší výkonné funkce Dana Akersona.

Ve funkci Liddella k 1. dubnu nahradí Dan Ammann.
Dodal, že ztráta GM by měla letos klesnout díky nižším restrukturalizačním nákladům.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru