Investice Petra Kellnera do akcií italské pojišťovací skupiny Generali se začíná zhodnocovat. Akcie Generali po oznámení solidních výsledků a pozitivního výhledu na následující období vyrazily vzhůru a za první hodiny obchodování si připsaly dvě procenta.

Nejbohatší Čech Petr Kellner má v Generali dvouprocentní podíl (dceřinou firmu PPF Anthiarose 1,99 %, samotná PPF drží 0,03 %) jehož cena jen za dnešek narostla o téměř deset milionů eur (245 milionů korun).

Generali proti loňsku navýšila dividendu o téměř 30 procent na 45 eurocentů na akcii. Kellnerův podíl na zisku Generali tak bude činit 14,15 milionu eur.
 
Účetně je však pro PPF, respektive Kellnera, nákup akcií Generali stále ztrátový. Za 2,02 procentní podíl loni v dubnu zaplatil 562,5 milionů eur, přičemž současná tržní hodnota těchto akcií se pohybuje kolem 468 milionů eur. Z 95 milionové (v eurech) ztráty ovšem 11 milionů eur odmazala loňská dividenda.

Generali loni vydělala po zdanění 1,7 miliardy eur (42 miliardy korun), což je o 30 procent víc, než v roce 2009. Velmi dobře si vedla divize životního pojištění. V letošním roce Generali očekává další růst zisku. Analytici odhadují, že díky tomu bude moct zvýšit dividendu na 60 eurocentů na akcii.
 
Kellner je od loňska pátým největším akcionářem Generali. S italskou skupinou však úzce spolupracuje již od června 2007, kdy vznikl společný podnik Generali PPF Holding, v němž PPF drží 49 procent.
 
Petr Kellner je prvním Čechem, kterého časopis Forbes zařadil do seznamu světových miliardářů. Nyní Forbes ocenil Kellnerův majetek na v přepočtu zhruba 160 miliard korun, tedy o asi 20 miliard více než loni. To z něj dělá 97. nejbohatšího člověka na světě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru