Dluhová krize

20 miliard

Tolik eur si letos musí země půjčit na obsluhu dluhu.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service pochybuje, že se Portugalsko dokáže vypořádat se svými dluhy. Agentura proto srazila hlavní rating země o dva stupně na známku A3 s tím, že výhled je negativní, což znamená, že by mohla přistoupit k ještě dalšímu snížení.

Portugalsko má podle Moody's velmi vysoké náklady na obsluhu dluhu a rovněž problémy s plněním stanovených fiskálních cílů. Ratingová agentura především varovala, že úroky, které bude muset portugalská vláda platit zájemcům o své dluhopisy, budou v budoucnu velmi vysoké. Jen letos potřebuje Portugalsko získat na financování obsluhy svého dluhu 20 miliard eur.

Agentura poukázala také na nejistotu, s níž se potýká globální ekonomika, dále na riziko zvýšení úrokových sazeb v eurozóně a na růst cen ropy. Všechny tyto faktory mohou podle Moody's vyhlídky Portugalska ještě zhoršit. Agentura upozornila i na problémy, které má portugalská vláda s prosazením klíčových úsporných opatření.

Menšinová socialistická vláda plánuje snížit vládní deficit z loňských sedmi procent HDP na 4,6 procenta letos a tři procenta v roce příštím. Aby mohla splnit takový závazek, představila koncem minulého týdne dodatečná úsporná opatření a reformy. Jde například o snížení výdajů na zdravotnické služby a sociální péči či odklad některých projektů v oblasti infrastruktury.

To ale kategoricky odmítá opoziční sociální demokracie. Podle odborníků by zablokování nových vládních škrtů vedlo k pádu vlády a předčasným volbám. Předseda portugalské vlády José Sócrates připustil, že pokud opozice nezmění názor, bude muset Portugalsko požádat o mezinárodní finanční pomoc.

Část ekonomů i některé organizace takový krok Portugalcům již delší dobu radí a mnozí jej již považují za nevyhnutelný.

"Za současné situace je v podstatě pouze otázkou času, kdy Portugalsko zahraniční pomoc přijme," domnívá se například Jan Bureš, analytik ČSOB. Podle něj je možnost, že země ohromí trhy novým radikálním plánem na reformu vládních výdajů, dost nepravděpodobná.

A navíc - i kdyby portugalská vláda prosadila tvrdší plán, trhy by jí podle něj stejně příliš nevěřily. Vláda totiž již v loňském roce jejich důvěru zklamala - slíbila snížit deficit financí o dvě procenta HDP, ten se ale místo toho v průběhu roku ještě prohloubil.

Svého cíle nakonec dosáhl vládní kabinet pouze za pomoci dvou a půl miliardy eur, které vytáhla z Portugalského Telecomu a následně nasypala do státní kasy.

Jak upozorňuje Bureš, problémem Portugalska je i silně předlužený finanční sektor. Zahraniční zadluženost bank je v současnosti asi na úrovni 113 procent HDP, tedy vyšší než v případě kritizovaných španělských bank. Portugalci na rozdíl od Španělů navíc problém bankovního sektoru nezačali řešit.

Krom agentury Moody's příliš nepomohl včerejší aukci portugalských pokladničních poukázek v objemu jedné miliardy eur (asi 24,4 miliardy korun). "Načasování snížení ratingu aukci přirozeně nepomohlo, neboť značně snížilo zájem investorů," říká Orlando Green, analytik Credit Agricole.

Zájem o dluhopisy se splatností 12 měsíců byl nižší než v předchozí aukci srovnatelných cenných papírů ze začátku března - jejich průměrný výnos tak stoupl o tři desetiny na 4,3 procenta.

V reakci na snížení ratingu Portugalska včera oslabovaly i akcie na burzách v západní Evropě. Investoři ztráceli zájem hlavně o akcie bank, jejichž souhrnný index Europe 600 Banks nakonec spadl o 2,6 procenta.

Moody's už minulý týden snížila o tři stupně rating Řecku. O jeden stupeň agentura snížila rating i Španělsku.


PORTUGALSKÉ POTÍŽE
Ministr financí Fernando Teixeira dos Santos přiznal, že země si může za současných nevýhodných podmínek půjčovat na trhu jen po omezenou dobu.
foto: Bloomberg