Trh s hypotékami zažívá díky nízkým sazbám oživení. Banky v únoru poskytly celkem 4208 hypoték o objemu 7,1 miliardy korun, proti loňsku jde o nárůst více než 54 procent. Proti lednu pak objem hypoték stoupl o téměř čtvrtinu. Vyplývá to z ukazatele Fincentrum Hypoindex.

"Pouze v únoru 2007 a 2008 banky poskytnuly větší sumu hypoték, než v letošním druhém měsíci roku, upozornil server hypoindex.cz. "Nikdy v historii hypoindexu nenarostla produkce hypotečních bank v prvních dvou měsících roku takovým tempem jako letos," dodává.

Za nárůstem poskytnutých hypoték od začátku roku je fakt, že banky v rámci konkurenčního boje drží úrokové rekordně nízko, takže hodnota hypoindexu, který zachycuje průměrnou úrokovou sazbu skutečně poskytnutých hypoték, vzrostla v únoru o pouhých 6 setin procentního bodu na 4,26 procenta.

"Ve snaze vylepšit svůj tržní podíl drží některé velké banky sazby na úrovních ze závěru loňského roku, z čehož mohou klienti výrazně těžit. Důsledkem je jak situace, že růst průměrných sazeb byl prozatím jen mírný, tak významný nárůst rozdílů mezi sazbami jednotlivých bank, zejména u pětiletých fixací," komentuje aktuální situaci na hypotečním trhu Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Část bank v čele s Hypoteční bankou, Raiffeisenbank a LBBW Bank se podle Rajdla totiž rozhodla o navýšení nabízených úrokových sazeb, další velká skupina bank v čele s Českou spořitelnou tento trend odmítla kopírovat a úrokové sazby drží na úrovních z přelomu roku.

Jednoleté fixace a variabilní úrok netáhnou

Jak vyplývá z aktuálních údajů nejvíce podražily hypotéky s úrokovou sazbou fixovanou na jeden rok, u nichž průměrná úroková sazba vzrostla na 4,61 procenta, což je nejvyšší průměrná úroková sazba ze všech dlouhodobě sledovaných fixačních variant.

"Ještě menší zájem však byl o hypotéky s variabilní úrokovou sazbou, upozornil server. Navzdory tomuto počet bank, které se rozhodly o tento typ hypoték obohatit svou nabídku, podle Hypoindexu neustále roste.

"Důvodů, proč se banky chovají takto „netržně“ je více, ale podle mého názoru banky vidí ve variabilních hypotékách velmi dobrý marketingový nástroj (viz účel refinancování) a za druhé bankám přinášejí hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou velmi slušný zisk," zdůrazňuje Rajdl.

V únoru podle něj mezi klienty jednoznačně vítězily hypotéky s delší dobou fixace. Hypotéku s tří nebo pětiletou fixační dobou si zvolilo 9 z deseti klientů s čerstvě schválenou hypotékou. S pětiletou fixací z pobočky odcházelo 48 procent klientů, s tříletou zbývajících 42 procent.