Denní vývoj indexu Nikkei
 
Yahoo

Japonský trh v úterý zasáhnul nejsilnější výprodej od roku 1987, ve středu je ale všechno jinak. Investoři začali přehodnocovat dopad ničivého zemětřesení na tamní podniky a japonský Nikkei si tak ve středu mohl polepšit o 5,68 procenta. Stále napjatá situace kolem jaderné elektrárny Fukušima ale může náladu investorů opět obrátit.

Rostly hlavně automobilky

Akcie provozovatele elektrárny Fukušima TEPCO se ve středu kvůli opětovným propadům opět přestaly obchodovat. Firma za poslední tři dny obchodování ztratila na tržní kapitalizaci zhruba 24 miliard dolarů. Dařilo se ale titulům z automobilového průmyslu. Tak například Toyota Motor posílila o téměř 9,1 procent, když akcionáři zmírnili své obavy ohledně dopadu zemětřesení na výrobu této automobilky. A to i přes to, že továrny Toyoty v Japonsku zůstaly ve středu uzavřené a vedení firmy nesdělilo, kdy by se výroba mohla naplno obnovit. Na této pozitivní vlně se pak svezly i ostatní výrobci vozů. Nissan posílil o 6,2 procenta a akcie Hondy získaly 3,9 procenta oproti úternímu závěru.

Dařilo se ale i ostatním exportérům jako je výrobce elektroniky Sony (+8,8 procenta) nebo Toshiba (+2,1 procenta). Japonská Sony zaznamenala dokonce nejvyšší denní nárůst za poslední rok.

I trhy v regionu posílily, až na vyjímku

Na ostatních trzích v regionu byl také patrný pozitivní vývoj. Jihokorejský index KOSPI dokázal vzrůst o téměř 2 procenta, když posilovaly zejména aerolinky Korean Air Line (+3,9 procenta) a Hana Tour (+2,9 procenta). Současné události pak nahrávají firmě KEPCO Engineering & Construction (+3,6 procenta), která se zabývá výstavbou elektráren. Investoři při středečním obchodování nakupovali i těžařské firmy, které k růstu pomohly hlavně australskému indexu ASX (+0,7 procenta) a čínskému Shanghai Composite (+1,19 procenta). Hongkongský Hang Seng byl vyjímkou, když v ke konci obchodávání klesal. V samém závěru ale dokázal také posílit, i když jen mírně (+0,1 procenta).

Ropa reagovala poklesem

Na dění kolem Japonska začaly poklesem reagovat i ceny ropy. Investoři se bojí, že zemětřesení zasáhne natolik japonskou ekonomiku, že klesne poptávka po této komoditě. Dubnové kontrakty londýnské ropy Brent tak v noci klesly až pod 108 dolarů za barel. Ty samé kontrakty na lehkou americkou ropu WTI se pak propadly k 97 dolarům za barel. ,,Trh s ropou čeká obrat v celkové náladě investorů. Situace v Japonsku se zklidní a na druhou stranu se stupňuje násilí na Středním východě," odhadl pro CNBC analytik CMC Market Ben le Brun. Je tedy otázkou času, kdy investorům dojde, že Japonsko v důsledku odstavení jaderných elektráren bude poptávat více ropy a plynu, a ceny se opět vydají směrem vzhůru.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru