Japonský index Nikkei zakončil úterní obchodní den se ztrátou 10,55 procenta a prošel tak nejhlubším propadem od krize z října 2008. Od pondělka ztratil 17 procent a z tamního trhu tak už zmizely stovky miliard dolarů. Zobchodovaný objem dosáhl v úterý nového rekordu 5,78 miliardy akcií. Podle analytiků ale zřejmě Nikkei stále ještě nedosáhl svého dna.

Současná situace na trzích nabízí srovnání s lednem roku 1995, kdy japonské město Kobe postihlo zemětřesení, které způsobilo škody za 10 bilionů jenů. Index Nikkei tehdy během několika dní propadl o 27 %, v následujících šesti měsících už byl ale zpět na svých původních úrovních.

Technická analýza podle analytiků předpokládá podobný vývoj jako v roce 1995. Jeden z největších asijských trhů podle ní tedy čeká další propad.

Japonský Nikkei vstoupil do pátečního zemětřesení poblíž 10.500 bodů. První úroveň podpory ležela na 9.000 bodech. Nebyla ale zjevně dostatečně silná a investoři se proto dočkali jejího prolomení.

Index Nikkei by se tak mohl podle technické analýzy zastavit až na úrovni 7.000 bodů. Propad na tuto hladinu by pro Nikkei znamenal ztrátu 33 %.

Propad na indexu Nikkei z roku 1995

V roce 1995 trh ztratil 27 % když klesl z 20.000 na 14.500 bodů, tedy na hodnoty z konce roku 1992.

Kdy se tedy může Nikkei na základě srovnání se situací v Kobe na své minimum propadnout? Podle analytiků je pravděpodobné, že jsme zatím v první polovině poklesu a dna se tak dočkáme v horizontu dnů až týdnů. Návrat na úrovně z minulého čtvrtka by pak měl indexu Nikkei zabrat minimálně 6 měsíců.

Zaručená metoda na budoucí odhad vývoje na trhu ale neexistuje. Technická analýza tak nabízí jen další úhel pohledu na to, jak by se případně trhy mohly v příštích měsících chovat.

Jak vidí současnou situaci na trhu analytici?

David MarekMarek HatlapatkaLuboš Mokráš

Už ve středu 16.3.2011 v 11:00 diskutujte o situaci na finačních trzích
s Davidem Markem na www.online.iHNed.cz

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru