Největší propady indexu Nikkei 225

1) 20. října 1987 - vůbec největší propad japonské burzy. Index Nikkei klesnul o 14,9 procenta po tzv. černém pondělí na amerických burzách

2) 16. října 2008 - Nikkei se propadnul o 11,41 procenta. Důvodem byl otřes na amerických burzách, kde akcie prudce klesly v důsledku  problémů na hypoteční trhu. Jedná se o počátek finanční krize

3) 15. března 2011 - prudký propad indexu Nikkei o 10,55 procenta po silném zemětřesení. Jedná se o historický propad, protože japonský trh nebyl ovlivněn situací v USA, ale naopak ovlivnil ostatní světové burzy

Únik radiace z japonské elektrárny Fukušima a celková jaderná hysterie se během úterního obchodování silně projevila na asijských burzách.

Japonský index Nikkei tak zakončil úterní seanci se ztrátou 10,55 procenta, širší index TOPIX se propadnul o 9,47 procenta. U obou indexů se jedná o vůbec největší propad od 16. října 2008. Během dne ale indexy klesaly až o 14 procent. Objem obchodování dosáhl kvůli všeobecné snaze o prodej nového rekordu 5,78 miliardy zobchodovaných akcií po pondělních 4,88 miliardy akcií.

Největší japonské firmy tak od pátečního zemětřesení ztratily v tržní kapitalizaci zhruba 720 miliard dolarů.

Vývoj indexu Nikkei

TEPCO už ztratila 18 miliard dolarů

K největším propadlíkům na japonském trhu patří provozovatel problémové elektrárny Fukušima Tokyo Electric Power (TEPCO). S jejími akciemi bylo v úterý dokonce pozastaveno obchodování, když se její akcie oproti pondělnímu závěru propadly o 25 procent. TEPCO už tak v tomto týdnu na tržní kapitalizaci ztratila téměř 18 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 314 miliard korun), když se její akcie dostaly na 27leté minimum. 

Na rozdíl od pondělka, kdy silně rostly akcie stavebních společnosti, dnes žádný z 225 titulů indexu Nikkei nárůst nezaznamenal.

"Všichni se soustředí na jadernou krizi. V situaci, kdy se krize zdá zhoršovat, se zahraniční investoři a domácí fondy japonských akcií hromadně zbavují," řekl agentuře Reuters Hidejuki Išiguro z tokijské makléřské firmy Okasan Securities.

Japonsko táhne dolů i další burzy

Výprodej se ale z Japonska přelívá i na další trhy. Jihokorejský index KOSPI oslabil o 3 procenta, když například akcie tamního výrobce elektroniky Samsung Electronics klesly o téměř 4,5 procenta.  

Vývoj indexů

Australský index ASX

Commodity Futures Charts

Čínský index Shanghai Composite

Commodity Futures Charts

Německý index DAX

Commodity Futures Charts

Čínský index Shanghai Composite pak uzavřel na nejnižších hodnotách za posledních více než čtrnáct dnů. Akcie v Hongkongu pak propadly o 4 procenta.

Australský index ASX po více než  2 procentním propadu zakončil úterní obchodování dokonce na půlročních minimech. Na tamním trhu se pod tíhou současných událostí kolem jaderné energetiky propadly hlavně akcie těžařů uranu. Například firma Paladin si odepsala 17,5 procenta oproti pondělnímu závěru.

A výprodeje na akciových trzích se dějí i v Evropě. Všechny hlavní indexy jako FTSE a CAC40, DAX během dne klesaly od 2,5 až do 5 procent. Nejhorší situace je přitom v Německu, kde klesá v podstatě všech třicet titulů. V pondělí zde byly poklesy zasaženy hlavně akcie firem spojené s provozováním jaderných elektráren jako Eon a RWE. Dopoledne přes 6 procent ubíral Volkswagen, Basf nebo Infineon. ,,Japonské fondy drží značné množství zahraničního dluhu a jsou zde oprávněné obavy, že současné události mohou způsobit jeho částečný odprodej," zhodnotil akciový analytik Keith Bowman z Hargreaves Lansdown.

Ani pražská burza není v poklesech vyjímkou, index PX kolem třetí hodiny odpolední klesal o zhruba 1 procento. Nedařilo se hlavně mediálnímu titulu CETV a developeru Orco.

A investoři do červených čísel poslali i trhy v Americe. Indexy Dow Jones, NASDAQ a S&P zahájily obchodování s více než 2 procentní ztrátou. K největším propadlíkům se v úvodu americké seance řadily akcie firem General Electric, Alcoa a Intel. Navíc vedení firmy Apollo Management se dnes rozhodlo, že kvůli současným otřesům na finančních trzích dočasně odkládá primární emisi akcií v hodnotě téměř půl miliardy dolarů.

Rozkolísaný devizový trh

Na asijském devizovém trhu kurz jenu kvůli jadernému nebezpečí silně vzrostl, obchodování ale bylo kolísavé a později japonská měna po dohadech o intervenci BOJ část zisků ztratila.

Investoři se zbavují všech rizikových aktiv a jen je pro ně vedle švýcarského franku a amerického dolaru nejbezpečnější měnou. Působí také zprávy, že japonské pojišťovny a firmy budou po zemětřesení stahovat peníze ze zahraničí domů, kde je budou potřebovat k obnově a krytí pojištěných škod.