Burzovní operátor Nasdaq OMX připravuje nabídku na převzetí svého amerického konkurenta NYSE Euronext. Nasdaq nyní finalizuje možnosti financování a nabídku by mohl předložit mohl v nejbližších dnech. V pondělí o tom informovaly americká televize CNBC a agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenované zdroje.

Nasdaq se tak chce pokusit zvrátit již „upečenou“ dohodu, kdy další velký hráč Deutsche Börse nabídl za NYSE Euronext  přes devět miliard dolarů, čímž měl vzniknout největší burzovní operátor na světě s ročním objemem obchodů kolem 20 bilionů dolarů.

V New Yorku sídlící burzovní operátor Nasdaq stál prozatím stranou vlně fúzí v sektoru, kde si všichni snaží snižovat náklady a zvýšit si ziskovost obchodů.

„Pokud nejste jedním ze čtyř, pěti největších hráču na globálním trhu, můžete být odsouzeni k tomu stát se pouze regionálním hráčem,“ řekl pro Bloomberg Larry Tabb, zakladatel newyorské výzkumné agentury Tabb Group.

Burzovní fúze se množí

Kromě Deutsche Börse, která je ochotná za NYSE Euronext zaplatit 9,53 miliardy dolarů, nabídla v únoru londýnská burza 1,94 miliardy dolarů za operátora TMX Group, jenž provozuje hlavní burzy v Kanadě.

A v říjnu loňského roku nabídla singapurská burza 8,43 miliardy dolarů za společnost ASX provozující australské akciové trhy.

Navíc minulý týden oznámil také prezident tokijské burzy, že se chystá vést jednání o možném převzetí konkurenční burzy v Ósace.

Burzovní operátor NYSE Euronext vznikl v dubnu 2007 propojením burzy v New Yorku (New York Stock Exchange, NYSE) s panevropským provozovatelem akciových trhů Euronext. NYSE Euronext provozuje akciovou burzu v New Yorku a dále trhy v Amsterodamu, Bruselu, Lisabonu a Paříži.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru