Francouzská prokuratura se přiklonila k teorii, že údajná průmyslová špionáž ve francouzské automobilce Renault byla pouhým podvodem. Uvedl to dnes pařížský prokurátor Jean-Claude Marin.

Automobilka se poté omluvila třem svým manažerům propuštěným kvůli údajné špionáži, proti kterým prokuratura nenašla žádné důkazy. Informovaly o tom agentura Reuters a internetový server BBC.

Vymyšlená špionáž

Podle agentury AP prokuratura rovněž uvedla, že byl zatčen bezpečnostní pracovník Renaultu Dominique Gevrey a obviněn, že si tvrzení o špionáži vymyslel. Gevrey, který dříve pracoval ve zpravodajské službě ministerstva obrany, byl zadržen, když se chystal odletět do Guineje.

Zatčený bezpečnostní pracovník podle agentury DPA firmu o špionáži informoval s odvoláním na anonymní zdroj. Renault podle zpráv médií za informace zaplatil přes 300.000 eur (7,3 milionu Kč).

Automobilka již začátkem měsíce připustila, že v údajném případu průmyslové špionáže se možná stala jen obětí manipulace a podvodu. Francouzská ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová tehdy prohlásila, že pokud se obvinění ze špionáže nepotvrdí, bude z toho muset Renault vyvodit náležité důsledky.

Renault: Byl to omyl

Podle Marina vyšetřování prokázalo, že propuštění manažeři neměli žádné bankovní účty ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Existence těchto účtů přitom byla klíčovou součástí obvinění.

Renault v pondělí oznámil, že manažeři byli obviněni neprávem. Generální ředitel automobilky Carlos Ghosn přislíbil, že se s těmito manažery co nejdříve setká a zajistí nápravu celé záležitosti. Manažeři svou vinu celou dobu popírali.

Ghosn rovněž odmítl rezignaci, kterou dnes kvůli špionážní aféře nabídl provozní ředitel automobilky Patrick Pelata. Sám Ghosn v lednu tvrdil, že Renault má o špionáži dostatek důkazů.

Případ údajné špionáže ohrozil vztahy mezi Francií a Čínou, protože se objevily zprávy, že Renault ze špionáže podezřívá čínskou konkurenci a že francouzská tajná služba tuto možnost prošetřuje. Francouzská vláda však spojitost případu s Čínou bagatelizovala a zdůraznila, že žádnou cizí zemi ze špionáže neobviňuje. Čína jakékoliv spojení s případem popřela.