Fakta o Lubrizolu
předseda představenstva: James L. Hambrick

Tržby (2010): 5,4 mld. USD

Sídlo: Cleveland, Ohio USA

Počet zaměstnanců: 6 900

Investiční fond Berkshire Hathaway, který patří legendárnímu investorovi Warrenu Buffetovi, souhlasil s převzetím chemické společnosti Lubrizol. Za tu zaplatí 9 miliard dolarů ( v přepočtu zhruba 160 miliard korun). Obě společnosti oznámily, že transakce kromě toho zahrnuje převzetí čistého dluhu společnosti ve výši 700 milionů dolarů.
Obchod tak oceňuje jednu akcii Lubrizolu na 135 dolarů, což je vysoko nad závěrečnou cenou (105,4 dolarů) pátečního obchodování na burze. Akcionáři tak od Buffeta dostanou prémii ve výši 28 procent. Navíc nabídnutá cena za akcii Lubrizolu je o 18 procent vyšší, než činilo její historické maximum.
,,Lubrizol je přesně ten typ společnosti, kterou chceme mít za partnera – globální leader působící na mnoha trzích a vedený talentovaným ředitelem Jamesem Hambrickem," sdělil Buffet v tiskové zprávě. Sám Habrick k tomu dodává: ,,Tato transakce má velký význam pro naše akcionáře a je jasným potvrzením toho, že Lubrizol dosáhl úspěchu v růstu a v diverzifikaci,"

Management Lubrizolu zůstane

Obě firmy předpokládají, že celá transakce bude vypořádána ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Až se tak stane, bude Lubrizol fungovat jako dceřiná společnost fondu Berkshire Hathaway. Management firmy se nezmění.
Lubrizol vyrábí a dodává přídavná maziva do motorových olejů, průmyslová maziva a přísady do paliv pro benzinové a naftové motory. Firma také vyrábí přísady do léků nebo změkčovadla.

Buffet se dál rozhlíží

Warren Buffet dal začátkem tohoto měsíce najevo, že má zájem o další velké akvizice. Na ně měl přichystáno zhruba 40 miliard dolarů. Tou největší akvizicí byla zatím loňská koupě železniční společnosti  Burlington Northern Santa Fe, kterou Berkshire Hathaway získal za přibližně 26 miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru