V uplynulém týdnu jsme byli svědky prohloubení pesimismu a poklesu na akciových trzích. Hned ze začátku týdne tlačily ceny akcií dolů ceny ropy rostoucí kvůli nepokojům na Středním Východě, přidaly se i negativní zprávy v podobě dalšího snížení ratingu Řecka doprovozeného negativním komentářem a výhledem agentury Moody’s, která snížení provedla.

Mírné zlepšení bylo vidět v úterý, kdy ceny ropy trochu klesly a Morgan Stanley dal na doporučení telekomunikační sektor. Nicméně to obavy, které předtím táhly trhy dolů nerozptýlilo, přidaly se stále častější zprávy o tom, že ECB možná sáhne ke zvyšování sazeb již v dubnu a růst výnosů na dluhopisech zadlužených evropských periferií, zejména Řecka a Portugalska.

Po zbytek týdne tak trhy klesaly, zejména poté, co se k výše zmíněným negativům přidala horší než očekávaná makrodata z USA a Číny.

Silné zpomalení vývozů i dovozů v Číně způsobilo, že místo očekávaného kladného salda zahraničního obchodu vykázala deficit. Spojené státy zase zklamaly na poli boje s nezaměstnaností, kde počet nových i stávajících žádostí o podporu překonal očekávání. K tomu Moody’s po Řecku snížil i rating Španělsku, což mimojiné pomohlo dolaru trochu získat pevnější půdu pod nohama vůči euru.

Poklesy na akciových trzích byly napříč sektory, ale bankovní tituly reagovaly na špatné zprávy nejrychleji. V úplném závěru týdne přišlo neštěstí v podobě zemětřesení a následné vlny tsunami, které i na finančních trzích způsobily reakci, v první řadě na akciích velkých pojišťoven.

I přes zvýšenou aktivitu na poli fúzí a akvizic(např. LVMH kupuje Bulgari, Iberdrola dává nabídku na výkup minoritních podílů v Iberdrola Renovables, Daimler chce převzít firmu Tognum aj.) je negativní sentiment na trhu silný, důvodů je pro to dost a investoři se vyhýbají dlouhodobým pozicím. Vývoj indexů v uplynulém týdnu je toho důkazem.