Vyhněte se ČEZu a Erste, radili analytici na iHNed.cz před začátkem tohoto týdne. Zvláště u rakouské bankovní skupiny se jejich slova potvrdila.

Zajímavé růsty naopak dorazily v uplynulých pěti dnech na cenné papíry Philip Morris a Pegas. Pro příští týden doporučují makléři a analytici akcie Erste Bank, NWR, nebo třeba opět defenzivnější tituly Philip Morris a Pegas.

1/ Nejzajímavější titul uplynulého týdne na BCPP?

Tomáš Matuška (makléř BH Securities)

- Erste Bank nabídla po delší době prostor spekulantům na pokles v podobě čtyř po sobě jdoucích ztrátových seancí. Jelikož je můj názor na akcie Erste Bank negativní a domnívám se, že cena akcie by měla být maximálně na úrovni 800 Kč, dostaly konečně tyto myšlenky reálnou podporu. Zatímco na začátku týdne vypadala jako směrem dolů neprolomitelná hranice 900 Kč za akcii, na jeho konci se stala naopak téměř nedosažitelnou. Erste Bank nabídla nejzajímavější jednodenní obchodní šance, přes technickou korekci a dlouhodobější skepsi vůči tomuto titulu bych však nyní, na hodnotách okolo 860 Kč, předpokládal spíše obnovení nákupů.

Jan Roh (analytik Cyrrus)

- Zajímavé informace přišly k titulům CETV nebo ČEZ. U mediální společnosti CETV došlo k nákupům akcií z managementu, konkrétně CFO david Sach nakoupil celkem 11,5 tis. akcií za cenu 19,96 USD. I když je objem transakce poměrně malý, jde o pozitivní signál investorům.

Energetické společnosti ČEZ pak bylo v týdnu potvrzeno, že od státu dostane "náhradní" emisní povolenky. V pátek pak Czech Coal ČEZu vzkázal, že od roku 2013 hodlá zvýšit cenu hnědého uhlí, které mu dodává.

Miroslav Hlavoň (analytik Grant Capital)

- Uplynulý týden nejlépe "přežily" akcie Komerční Banky a Philip Morris. Banka překvapivě přestála otřesy a výkyvy tohoto týdne a od pondělí si polepšila zhruba o 100 Kč. Naopak Erste něco málo ztratila. Philip Morris navázal na výkon z předchozího týdne a za velmi nízké aktivity udržel hladinu 9600 Kč. Za stejné období ztratil index PX více než 1 procento a americké indexy přes dvě procenta. Nutno připomenout, že obě společnosti pravděpodobně vyplatí velmi zajímavou dividendu za rok 2010.


2/ Která SPADová akcie by mohla být potenciálním vítězem příštího týdne? 

Tomáš Matuška (makléř BH Securities)

- Za největší favority pro následující týden považuji právě Erste Bank po silných týdenních ztrátách, podobně jako akcie společnosti NWR v okolí ceny 258 Kč za akcii.

 

Jan Roh (analytik Cyrrus)

- Myslím si, že za současné nepříznivé situace na kapitálových trzích, způsobené politickým napětím v zemích exportujících ropu, zemětřesením v Japonsku a blížícím se termínem, kdy mají být představeny další kroky k zachycení evropské dluhové krize, budou na trhu žádanější akcie defenzivních společností. Jmenovat proto mohu například společnosti Telefónica O2 nebo Philip Morris.

Miroslav Hlavoň (analytik Grant Capital)

- Příští týden by mohl přinést znovu-otevření diskuse o úpravách záchranného evropského plánu na pomoc zadluženým zemím, zejména Španělsku a Portugalsku. Tyto snahy o změkčení podmínek a vůli pomoci více naznačili někteří státníci už v uplynulém týdnu. Z těchto případných diskusí by měla profitovat Erste Bank.

Pozornosti investorů na příští týden bych doporučil akcie Pegas. Společnost zveřejní 17.3. předběžné výsledky za rok 2010 a dočkat se můžeme i zveřejnění návrhu výše dividendy za minulý rok. Překvapit by mohly i akcie Kit Digital, zejména pokud se nálada na trzích uklidní.


3/ Které SPADové akcii by se teď měl naopak investor vyhnout? 

Tomáš Matuška (makléř BH Securities)

- Po výrazném zhodnocení předešlých dnů bych se každopádně vyhnul akciím developera Orco, domnívám se, že jejich cena se vrátí zpět pod úroveň 200 Kč. Z pohledu na obchodování a technickou analýzu bych dále nekupoval akcie společnosti Pegas, kde se nová spodní hranice podpory nachází až na 420 Kč.

 

Jan Roh (analytik Cyrrus)

- Ze stejných důvodů jako u předchozí odpovědi bych se raději vyhnul volatilnějším titulům, například bankám. Jako rizikovější vidím i nadále akcie obou developerů. Poptávka v zájmu spekulace na výsledky může být o akcie společností Pegas nebo Kit Digital, které reportují ukazatele hospodaření během příštího týdne.

 

Miroslav Hlavoň (analytik Grant Capital)

- V poslední době je mimo zájem investorů Unipetrol. Titul postupně klesá a nákup akcií je spíše adrenalinovým sportem. Nadále nečekám impuls, proč by měly akcie Unipetrolu začít svou výkonností překonávat ostatní tituly pražské burzy.

Také nevidím příliš potenciálu v akciích ECM a i akcie Orco jsou v poslední době zmítány neočekávatelnými pohyby. Jejich finanční situace je navíc dost nejistá.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru