Překvapením pro analytiky byly čtvrteční výsledky čínského zahraničního obchodu za únor. Ti totiž očekávali jeho přebytek ve výši téměř 5 miliard dolarů. Realita ale byla jiná. Statistiky ukázaly, že zahraniční obchod Číny se v únoru poprvé od loňského března propadnul do schodku, a to dokonce ve výši 7,3 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 128 miliard korun). A to i přes to, že spolu s exportem kleslo tempo růstu také u dovozu zboží do země. Podle analytiků za tímto výsledkem stojí hlavně oslavy lunárního Nového roku. Ty částečně omezily aktivitu exportních podniků. "Očekávali jsme zpomalení exportu, ale nikdo nepočítal s tak slabým výsledkem," řekl k dnešním údajům analytik Nie Wen ze společnosti Hwabao Trust.

Vláda chce silnou domácí poptávku

Čínský export v únoru meziročně stoupl pouze o 2,4 procenta na 96,7 miliardy dolarů, zatímco analytici počítali s růstem o 26,2 procenta. Dovoz se zvýšil o 19,4 procenta na 104 miliardy dolarů.
,,Ačkoliv mohla být únorová data značně ovlivněna novoročními svátky v Číně, investoři si musí začít pokládat otázku, zda se z hlediska zahraničního obchodu Číny neděje nějaká zásadní fundamentální změna", zhodnotil situaci analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
Čínský ministr obchodu Čchen Te-ming tento týden uvedl, že čínský obchodní přebytek by měl v letošním roce kvůli růstu dovozu potřetí za sebou klesnout. Loni se přebytek snížil na 183 miliard dolarů z předloňských 196 miliard. V roce 2008 přebytek vystoupal na rekordních 295 miliard dolarů.
Peking se nyní snaží snížit závislost čínské ekonomiky na exportu a posílit roli domácí poptávky. Reaguje tak mimo jiné na kritiku, podle které Čína dosáhla svého ekonomického úspěchu na úkor jiných zemí.

Investoři poslali akciové indexy do červených čísel

Na překvapivá data hned zareagovali investoři. V podstatě všechny hlavní trhy zakončily středeční seanci poklesem. K tomu přispěl i růst cen ropy během noci. Černé zlato ale zisky během dopoledne smazalo. Čínský hlavní index Shangai Composite o 1,5 procenta. Přerušil tak čtyřdenní růsty. Čínská juan pak oproti dolaru reagoval nejsilnějším oslabením v tomto měsíci.