Ceny ropy Brent šplhají ke 116 dolarům za barel. Nákupní horečku na trzích rozpoutaly podle deníku Financial Times noční záběry hořících libyjských ropných terminálů. Silné exploze ve středu otřásly dvěma z celkového počtu šesti ropných terminálů v zemi, a sice v Rás Lanúfu a Sidíru na východě země, které jsou od sebe vzdáleny asi 15 kilometrů, v důsledku střetů mezi jednotkami Kaddáfího režimu a rebely.

Podle rebelů Kaddáfího letadla zasáhla ropovod vedoucí do Sidíru a několik tamějších zásobníků ropy.

"Nastalo to, čeho jsme se od začátku obávali. To jest bombardování ropných zařízení dělostřelectvem a letadly Kaddáfího režimu," citovala agentura AFP mluvčího povstalců v Rás Lanúfu.

Libyjská státní televize naopak tvrdila, že za výbuchy jsou ozbrojené složky Al-Káidy, které vyhodily kontejnery v Rás Lanúfu do povětří, když se přiblížili vládní vojáci.

Podle AFP se povstalci na desítkách terénních vozidel stáhli do Rás Lanúfu poté, co se stali terčem dělostřeleckého a leteckého bombardování Kaddáfího sil.

Libye kvůli více než měsíc trvajícím nepokojům snížila produkci ropy o 500 000 barelů denně, jak uvedla Mezinárodní agentura pro energii. Dodávky lehké libyjské ropy se snaží nahradit zvýšenou těžbou Saúdská Arábie.

Mluvčí Národní libyjské ropné korporace Shokri Ghanem dopady útoků zlehčuje. Údajně zasáhly pouze úložiště zpracované nafty o kapacitě 200 000 barelů, zatímco mnohem důležitější rafinerie na zpracování 500 000 barelů surové ropy zůstala nepoškozena.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru