Sazka v insolvenci

Dluhy po splatnosti

1,67 mld. Kč

je dle insolvenčního návrhu skupiny KKCG celková výše dluhů, které jsou více než 30 dnů po splatnosti

Celkový dluh dle společnosti Sazka

9,4 mld. Kč

Z toho v dluhopisech

5,2 mld. Kč

Největší vlastník Sazky, ČSTV, který v ní drží 68 procent, i nadále "umetá cestu" pro pomoc Penty a E-Investu loterijní společnosti. Jeho výkonný výbor ve středu upřesnil pravidla tendru, v němž akcionáři vybírají strategického partnera Sazky.

"Preferujeme, aby vybraný investor půjčil akcionářům na navýšení kapitálu v Sazce, takže by si nemusela půjčovat sama," řekl HN šéf ČSTV Pavel Kořan.

Šéf ČSTV dodal, že "tendr je otevřen pro všechny," kteří splní dvě pravidla určující mantinely na investora pro Sazku, jež ve středu přijal výkonný výbor ČSTV.

"Jednak by zájemce měl složit 500 milionovou kauci, jednak by z tendru měly být vyloučeni zájemci, kteří proti sazce vedou insolv řízení," prohlásil Kořan.

Druhá podmínka by tak z tendru vyřadila Komárka a Vítka, kteří drží velké pohledávky Sazky a podali na ni insolvenční návrhy.

Svazy se bouří, utvořily opozici proti Kořanovi

Více než padesátka sportovních svazů, ale postoj ČSTV nesdílí, a vytvořila opozici vůči Kořanovu vedení ČSTV. Zástupci 54 svazů, mezi nimž byli kromě fotbalu všechny velké sporty jednali ve středu do pozdních hodin a výsledkem je memorandum, ve kterém deklarují vznik společné komise.

Jménem 54 svazů pak žádají, aby partner Sazky, který jí pomůže z problémů, byl vybrán otevřeným tendrem všech zájemců. "Požadujeme rychlé transparentní výběrové řízení na investora Sazky přístupné všem zájemcům," uvedly svazy.

Svazy také určily komisi, která bude jednat s orgány státní správy a přípravovat další jednání. Jejími členy je pětice Miroslav Jansta (basketbal), Zdeněk Haník (volejbal), Karel Bauer (jachting), Zdeněk Hrubý (horolezectví) a Filip Šuman (florbal).

Celkem ČSTV sdružuje 72 svazů, samotného jednání se jich zúčastnilo 50. Kromě fotbalu jsou v opozici všechny velké sporty, k nimž se připojila i čtveřice organizací stojícíh mimo ČSTV. To by mohlo mít i dopad na průběh valné hromady ČSTV, která by měla proběhnout 16. dubna v Nymburce.

Bauer uvedl, že společným postupem se nově sdružené svazy chtějí pokusit o změnu současné struktury ČSTV. "V současné dvoukomorové podobě je nefunkční, protože důležitá rozhodnutí jsou blokována," řekl Bauer.

Přečtěte si, celé memorandum sportovní svazů

SPOLEČNÉ MEMORANDUM

českých sportovních svazů

„Český sport se nachází na křižovatce a je pouze na nás, jakou cestou se vydáme“

 

Zástupci 54 českých sportovních svazů se na společném jednání konaném dne 9. 3. 2011 v Praze v prostorách velké auly spartakiádního stadionu na Strahově dohodli na následujícím prohlášení:

 

My, zástupci 54 českých sportovních svazů:  

Deklarujeme solidaritu mezi sportovními svazy. Jsme připraveni iniciovat vznik tzv. kohenzního fondu k řešení nelehké finanční situace některých svazů v tomto roce.

Deklarujeme vůli ke společnému postupu při formulaci dlouhodobého klíče k dělení státních finančních prostředků na český sport.

Jako své zástupce pro jednání s orgány státní správy a přípravu dalšího jednání nad konkrétními úkoly vzešlými z dnešního jednání pověřujeme pány Miroslava Janstu, Zdeňka Haníka, Karla Bauera, Zdeňka Hrubého a Filipa Šumana

 

Požadujeme rychlé transparentní výběrové řízení na investora Sazky, a.s., přístupné všem zájemcům.

 

Za spontánně vzniklou iniciativu českých sportovních svazů „Český sport 2011“:

Česká asociace amerického fotbalu 

Český atletický svaz

Český badmintonový svaz 

Česká baseballová asociace 

Česká basketbalová federace, o. s.

Český svaz bobistů a skeletonistů 

Česká boxerská asociace 

Česká asociace extrémních sportů 

Česká florbalová unie, o. s. 

Česká golfová federace 

Český svaz házené 

Českomoravský svaz hokejbalu 

Český horolezecký svaz, o. s.

Český svaz jachtingu 

Česká jezdecká federace, o. s. 

Český svaz juda, o. s.

Český svaz kanoistů 

Česká unie kolečkových bruslí 

Český korfbalový svaz 

Český krasobruslařský svaz 

Český svaz kuší 

Česká kuželkářská a bowlingová federace 

Český svaz ledního hokeje 

Český lukostřelecký svaz 

Svaz lyžařů České republiky, o. s.

Český minigolfový svaz 

Český svaz moderního pětiboje, o. s.

Svaz národní házené 

Český nohejbalový svaz, o. s. 

Český svaz orientačních sportů 

Česká asociace pétanque klubů 

Český svaz plaveckých sportů 

Český svaz pozemního hokeje 

Asociace rádiového orientačního běhu ČR 

Český svaz rekreačního sportu 

Česká rugbyová unie

Český svaz silového trojboje, o. s.

Český svaz skibobistů

Česká softballová asociace

Česká asociace squashe, o. s.

Česká asociace stolního tenisu

Český střelecký svaz

Šachový svaz České republiky, o. s.

Český šermířský svaz

Český tenisový svaz, o. s.

Český svaz triatlonu, o. s.

Česká asociace univerzitního sportu

Český veslařský svaz

Český svaz vodního lyžování

Český svaz vodního motorismu

Český volejbalový svaz

Česká asociace Go

Asociace českomoravského kroketu, o. s.

Klub českých turistů

Fond solidarity

ČSTV v současné době tvoří komora svazů a komora tělovýchovných jednot, založená na regionálním principu. Přitom státní dotace budou zřejmě směřovat přímo k jednotlivým sportovním svazům, nikoli jako dosud přes ČSTV, které část peněz posílá regionálním sdružením. "Tělovýchovné jednoty mají svůj význam a nechceme je obejít. Budeme s jejich představiteli jednat," řekl Bauer.

Zástupci svazů se shodli, že klíč pro rozdělení letošních 270 milionů korun od ministerstva financí jednotlivým svazům není optimální. "Myšlenka dobrá, ale byl ušit horkou jehlou, nezohlednil některé důležité skutečnosti a na některé svazy měl příliš tvrdý dopad," řekl Bauer.

Účastníci schůzky se proto dohodli, že vytvoří fond solidarity, v jehož rámci budou tento negativní dopad kompenzovat. "Některé svazy se vzdají části svých dotací ve prospěch těch, které byly poškozeny," vysvětlil Bauer. Do budoucna by sportovní funkcionáři chtěli mít dopředu jasný a transparentní systém pro rozdělování peněz od státu.

Zásah soudu

Do války o Sazku výrazně zasáhl pražský soud, který ve středu vydal předběžné opatření, jímž loterijní firmě zakázal samostatně nakládat s majetkem nad půl milionu korun. Sazka, která prochází insolvenčním řízením, nesmí bez povolení insolvenčního správce Josefa Cupky uzavírat obchodní smlouvy, pronajímat ani dávat do zástavy majetek či si půjčovat nad uvedenou hranici.

Sazka má nyní dva týdny na odvolání. "Vzhledem k tomu, že soud o předběžném opatření rozhodoval opakovaně a situaci jistě důkladně zvážil, není velká naděje, že by s odvoláním uspěla," říká Bohumil Havel, expert na insolvenční právo.

Soud tak svým krokem zhatil plán firem Penta a E-Invest, jež chtěly Sazce půjčit peníze a získat v ní vliv. Zlepšily by tak pozici v boji o Sazku, v němž soupeří s miliardáři Karlem Komárkem a Radovanem Vítkem.

Rozhodnutí soudu přišlo jen den poté, co se na něj obrátil místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek. Sdělil soudu, že se Sazka chystá přijmout úvěr ve výši 2,5 miliardy korun od společnosti Gladiolus, za níž stojí právě firmy Penta a E-Invest. Úvěr měl být zaručen majetkem Sazky.

Půjčka by vyrovnala handicap, který brzdí Pentu a E-Invest v boji o Sazku: Obě firmy by se, stejně jako Komárek s Vítkem, staly věřiteli Sazky. Navíc se měly podílet na manažerské kontrole Sazky. A jejich pohledávka by byla ručena majetkem Sazky, Komárek a Vítek drží nezajištěné pohledávky.

Podle soudu by však přijetí úvěru mohlo znamenat porušení povinností dlužníka v insolvenčním řízení. Soudu vadí hlavně představa, že by Sazka měla dát část svého majetku do zástavy.

Sazka se ve čtvrtek proti verdiktu o předběžném opatření odvolala k Vrchnímu soudu v Praze.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru