Muž, který začínal od píky a vybudoval mnohamiliardové impérium. Zhýčkaný boháč, který bydlel v zámku, jezdil luxusním bentleyem, vzal si bývalou miss a nyní se s ní odstěhoval do Alp. Zdatný, ale tvrdý obchodník. A také oběť sporů s ještě tvrdšími soupeři, v nichž ho připravili o většinu majetku.

Tak rozporuplný je obraz Davida Berana, který jeden čas patřil do první ligy z nejbohatších Čechů. Zda mezi ně ještě patří, je otázkou. Na předních místech aktuálního žebříčku nyní nefiguruje nejen kvůli sporům s dřívějšími partnery, ale také proto, že se část svého majetku kvůli nim pokusil ukrýt do zahraničí.

Jenže narazil. Aby nebylo vidět, že je majitelem, formálně jej přes své spolupracovníky vyvedl do zahraničí. Ti vycítili šanci a odtrhli se i s ukrytým majetkem.

Beran ovšem dlouho bojoval i na další frontě - se státem, který ho podezíral z krácení daní. Tento boj nakonec vyhrál a policie jeho případ odložila.

Kdo tedy je David Beran? Začínal prodejem kopírek, ale jako řada dalších nejbohatších Čechů včetně Petra Kellnera či uprchlého Radovana Krejčíře vydělal na obchodech s akciemi po kuponové privatizaci.

Karel Komárek a strojírenský holding

S nynějším naftařským magnátem Karlem Komárkem spolupracoval Beran již od poloviny devadesátých let. Pomáhal mu vybudovat skupinu Moravských naftových dolů i ovládnout bohumínské firmy ŽDB a Bonatrans. Beran, který Komárkovi poskytl na nákupy část peněz, ale zůstával dlouho v pozadí.

Po roce 2000 se oba rozhodli založit velké strojírenské impérium, do kterého měl Beran vložit i svůj podíl ve Vítkovicích (o tom na dalším místě).

Jenže pak se dostali do sporu: Beran převedl práva k akciím Vítkovic na Komárka, od něhož měl dostat akcie budoucího holdingu. Ty ale nedostal a navíc přišel i o podíly v ŽDB a Bonatransu. Vypukla velká válka, v ní ale Beran moc úspěšný nebyl: Arbitráž akcie nechala ve vlastnictví Komárka a přiznala Beranovi pouze odškodné 1,3 miliardy korun, zlomek skutečné hodnoty obou firem.

Boj o Vítkovice

S majitelem Vítkovic Janem Světlíkem se Beran přetahuje o pětačtyřicentní podíl Vítkovic, na jejichž koupi Beran Světlíkovi půjčil. Beran své akcie chtěl převést do společného podniku s Komárkem, proti tomu se ale Světlík ozval s tím, že má předkupní právo a u českých soudů vyhrál. A Beran mu uvedený balík akcií musel vrátit výměnou za 73 milionů.

Paradoxně těsně poté pařížský soud ve sporu Komárka s Beranem rozhodl, že má Beran předat akcie Komárkovi. Boj tak stále trvá a akcie jsou v soudní úschově.

Když jde o miliardy, padají silná slova

S Karlem Komárkem se Beran soudil i na další frontě - poté, co v médiích prohlásil, že jej chce Komárek okrást a možná i zabít.

Komárek jej za to zažaloval a požadoval kromě omluvy i sto milionů odškodného. Prvoinstanční soud nejdřív žalobu zamítl se slovy, že o nic vážného nejde: když se hádají dva lidé o ohromný majetek, tak je prý jasné, že padají silná slova.

Odvolací soud ale Komárkovi přiznal omluvu a odškodné sto tisíc. Paradoxní je, že loni se oba dali opět dohromady a Beran tak pomohl Komárkovi v boji o Vítkovice. Komárek na oplátku slíbil zastavit exekuce na Beranův majetek, které spustil poté, co nad finančníkem vyhrál dvě arbitráže v Paříži.

Daňový únik a zátah v Profirealu

V únoru 2009 protikorupční policie obvinila Berana z daňového úniku ve výši 250 milionů korun. Toho se měla dopustit jeho splátková firma Profi Credit prostřednictvím na Berana napojené off-shorové firmy Solarex.

Policie udělala i zátah v jeho firmě, který prakticky on-line přenášela média. A dlouho se jí ho nepodařilo vyslechnout a byla přesvědčena, že se skrývá. Beran ale tvrdil, že jen kvůli astmatu pobývá v Alpách, kam se přestěhoval. Nicméně zhruba po měsíci a poté, co se Beran dostavil k výslechu, policie stíhání zrušila s tím, že k trestnému činu nedošlo. (HN v předchozí verzi tohoto článku chybně uvedly, že na něj policie tehdy nechala vydat zatykač a že jeho stíhání trvalo celý rok).

Soud s Microsoftem

Beran vede podobných soudních sporů desítky. Vymáhal například i odškodné za neuskutečněný projekt interaktivní televize, který spolu s Microsoftem připravovala další Beranova firma - DB System Software.

Jenže Microsoft nakonec uvedený projekt nedokončil a Beranova firma jej žalovala o 80 milionů korun. Ani v tomto případě Beranovi nepřálo štěstí: arbitráž jeho žalobu odmítla.

Ukradená firma

Beran také tvrdí, že mu patří firma GBI Investment CZ, kterou si cení na 5 miliard korun. Beran ale o firmu přišel, když se snažil skrýt co vlastní a převáděl její akcie přes spřízněné osoby do zahraničí. Jenže si nevybral dobré prostředníky a ti mu firmu podle jeho slov ukradli. A nyní neuspěl ani u soudu. Kdo nyní GBI vlastní, se neví. Sice za ni již tři roky jednají dva právníci - Roman Straka a Jan Žák - ovšem oba tvrdí, že nevědí kdo je majitel. Jen prý se jim vždy někdo prokáže akciemi a pověří je, aby provedli konkrétní úkony.