Obchody v Anglii nebudou moci vystavovat tabákové výrobky. Oznámila to ve středu britská vláda v rámci nové strategie proti kouření, která také zvažuje zavedení jednotných obalů pro všechny značky cigaret.

Od dubna 2012 bude zakázáno vystavování cigaret a tabákových výrobků ve velkých obchodech a od dubna 2015 ve všech ostatních. Vláda také předloží ke konzultaci návrh, aby se všechny značky cigaret prodávaly ve stejném obalu a s dominujícím zdravotnickým varováním. Podle zveřejněného návrhu vláda v tomto směru nezaujala stanovisko a bude se na konci roku řídit výsledky konzultací.

Zákaz vystavování cigaret v obchodech zavedly Kanada, Irsko, Island a Finsko. Směřuje k němu i Skotsko a Severní Irsko, které mají v těchto záležitostech v rámci Británie samostatnost rozhodování. Wales zatím vyčkává na důsledky zákazu v Anglii.

Obchodnici radost  nemají

Proti novým zákazům se staví především majitelé malých obchodů. "Nejsou žádné důkazy o tom, že to omezí kouření," uvedla Debbie Corrisová ze Sdružení prodejců tabáku. "Jednotné obaly nejvýše povedou k většímu množství padělků. A zákaz vystavování cigaret nejhůře postihne malé obchody. Jsme tím zklamáni," uvedla.

Naopak podle Martina Dockrella z protikuřácké organizace Ash jsou "silné důkazy" o tom, že zákazy tohoto druhu odradí případné kuřáky. "Pravidelní kuřáci vědí, jakou značku chtějí, a nemusí jí vidět vystavenou. Vystavené krabičky cigaret slouží ke dvěma věcem - propagují značky novým kuřákům a povzbuzují ke koupi lidi, kteří nákup nezamýšleli," řekl.

Vláda, která se přiklání k těmto argumentům, chce snížit do roku 2015 podíl kuřáků v populaci z nynějších 22 procent na 18,5 procenta. Hlavním důvodem nových zákazů je to, že za posledních deset let se přestal počet kuřáků snižovat. V roce 1974 kouřilo 45 procent dospělých, roce 1996 pak 28 procent a jejich počet se dále snižoval do roku 2001, odkdy je podíl kuřáků víceméně stejný. Varovný je podle vlády především počet mladých kuřáků. Kouří například jeden ze sedmi patnáctiletých.

Podle zprávy ministerstva zdravotnictví z loňského listopadu v Británii, která má přes 60 milionů obyvatel, kouření každý rok způsobí 80.000 úmrtí.

Británie zakázala reklamu tabákových výrobků v roce 2003. V červenci 2007 bylo zakázáno kouření na veřejných místech a v říjnu téhož roku byl zakázán prodej cigaret nezletilým do 18 let. Letos v říjnu začne platit zákaz prodeje cigaret z prodejních automatů.

Přísnější regulaci prodeje tabákových výrobků, včetně zavedení jednotných obalů, již delší čas připravuje také Evropská komise. Jak ČTK řekl ředitel obalového institutu SYBA Vlado Volek, komise nyní vyhodnocuje podklady z veřejné diskuse, na jejichž základě má vzniknout konečný návrh směrnice.

Také producenti obalů záměr odmítají a varují před růstem černého trhu s cigaretami, podobně se na prosincové tiskové konferenci vyjádřil také zástupce českého Generálního ředitelství cel.

Podle expertů z českého ministerstva zdravotnictví, kteří se diskusí v Bruselu také účastní, ale mají podobné změny smysl."Kouření nezletilých je závažný problém, ale jeho řešení by mělo být spíš v oblasti vzdělávání," oponuje Danica Siváková z tabákové společnosti JT International. Bojovníci proti kouření ale mají jasno. "Každé omezení nebo zdražení je dobré," říká třeba Eva Králíková ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.

Zpřísnění regulace prodeje tabákových výrobků v minulosti kritizoval například český prezident Václav Klaus.