Nové zátěžové testy bank v Evropské unii, jejichž výsledky by měly být známé v červnu, jsou podle analytiků minimálně stejně nedůvěryhodné jako testy z loňského roku, které vyvolaly mohutnou kritiku. Píše o tom ve středu deník Financial Times. Některé ze scénářů, kterým budou banky virtuálně vystaveny, jsou citelně méně náročné než v roce 2010, analytici přitom předpokládali po loňské kritice opak.

Nové zátěžové testy například počítají s propadem akcií bank na trhu o 15 procent, což je podstatně méně než při posledních testech. "Není nic, co by se v případě trhů změnilo na vnímání celého procesu. Minule to byl vtip, tak proč to letos nemůže být jinak?" citují FT nejmenovaného londýnského analytika. Evropská unie přitom sestavení zátěžových testů převedla z národních regulátorů na nový unijní regulační úřad EBA. To mělo testům dodat důvěryhodnost, ale ekonomové na ně znovu pohlíží se stejnou nedůvěrou.

Poslední testy prověřovaly celkem 91 finančních ústavů, ale problémy se objevily jen u sedmi z nich. Ekonomové ovšem tvrdí, že počet problémových bank je daleko vyšší a především v Německu a ve Španělsku mají větší potíže, než si je eurozóna schopna připustit. Ránou pro důvěryhodnost testů ovšem byly problémy v Irsku, které muselo za cenu obrovských nákladů zachraňovat finanční ústavy, které testy prošly.

Kromě propadu bankovních aktiv, s nimiž scénáře pro zátěžové testy počítají, ovšem stejné pochyby vyvolává i simulovaný hospodářský vývoj, kterému budou banky čelit. EBA počítá s propadem HDP v eurozóně o 0,5 procenta v letošním roce a o 0,2 procenta v roce příštím. To je opět podstatně příznivější vývoj než v loňském roce. Jediným faktorem, jehož zahrnutí ekonomové chválí, je růst vlastních nákladů bank o 1,25 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru