Mzdy v Česku

2 až 3 procenta
O tolik se budou letos zvyšovat mzdy.

23 951 korun
To je aktuální průměrný plat za rok 2010 v České republice.

66,8 procenta
Tolik procent zaměstnanců nedosáhne na průměrný plat.

Průměrná mzda za loňský rok stoupla o o 463 korun na 23.951 Kč, byla tak vyšší o dvě procenta. Údaje ve středu oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Reálně po odečtení inflace, která loni činila 1,5 procenta, se zvýšila o 0,5 procenta.

V samotném posledním čtvrtletí loňského roku mzda meziročně stoupla o 239 korun na 25.803 Kč, tedy o 0,9 procenta. Podle Petra Dufka jde o poměrně překvapivý propad, protože reálně došlo k jejich poklesu. "V průměru mzdy vzrostly jen o 0,9 procenta, což znamenalo reálný pokles o 1,2 procenta.  Hůře byl na tom i tentokrát veřejný sektor, kde se mzdy propadly v průměru o necelá 4 procenta. Ani přes dost slušný růst ekonomiky si tak zaměstnanci v závěru loňského roku nepřilepšili," upozornil Dufek.

V předchozím třetím čtvrtletí průměrná mzda v Česku vzrostla meziročně o 473 korun na 23.665 Kč. Reálně po odečtení inflace se mzda zvýšila jen o 0,1 procenta.

ON-LINE ROZHOVOR: Krize přibrzdila růst platů, ale už odezněla. Dostaneta přidáno?
Ptejte se Pavla Sobíška z UniCredit Bank.
Odpovídat bude od 11:00 hodin - ZDE

Údaje ČSÚ jsou mírně pod odhady analytiků, kteří čekali, že se průměrná mzda meziročně zvýšila o 2,1 až 2,3 procenta. Reálná mzda, tedy mzda po odečtení inflace, ovšem na konci loňského roku zůstala téměř beze změny.

"Růst mezd se drží zpátky. V posledním čtvrtletí 2010 jen tak tak stačil pokrýt růst cen spotřebního zboží. Reálná kupní síla průměrné mzdy je stejná jako loni. Jinými slovy, za průměrnou mzdu jsme si loni ke konci roku mohli koupit stejné množství zboží a služeb, ale ne více," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

PŘINESEME DALŠÍ PODROBNOSTI

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru