Světové finanční trhy v posledních dnech plně podlehly dění na Blízkém východě. Podle Cramera by investoři přívítali zejména vojenskou akci NATO, která by byla přímo namířená proti Muammaru Kaddáfímu. Jeho případný ústup z čela Libye by totiž podle Cramera mohl způsobit až tisícibodový růst na indexu Dow Jones.

V případě neřešení situace a setrvání Kaddáfího by se pak cena ropy mohla vydat až k rekordním úrovním z roku 2008. To by se pravděpodobně okamžitě projevilo ve zhoršených finančních výhledech u firem a následném razantním propadu na cenách akcií.

Cramer vychází z hostorických dat. Přirovnává současnou situaci k podzimu roku 1990, kdy irácké jednotky vtrhly do Kuvajtu. Trhy tehdy reagovaly prakticky na každou zmínku o pohybu Saddáma Husajna. Při informacích o jeho útěku trhy rostly, kdykoli se ale objevily „zaručené zprávy“ o opaku, akciové indexy výrazně ztrácely.

A stejným vývojem zatím procházejí trhy i v kontextu posledních zpráv z Libye. Poté, co se v pondělí objevila informace o tom, že Muammar Kaddáfí údajně navrhl Národní libijské radě svůj odchod z čela země, reagovala cena ropy okamžitým poklesem. Po následném popření této zprávy už cena ropy rostla.

V roce 1990 řekl Cramer, že je hloupé honit se v těchto krizových situacích za výraznými zisky, nebýt na trhu by ale podle něj byla také chyba. „V současné situaci buďte při investování opatrní, vysloveně negativní postoj ale nedoporučuji,“ prohlásil Cramer.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru