Letecký trh signalizuje čím dál větší oživení. Posledním důkazem je americký Boeing, který v úterý dojednal prodej více než 4 desítek strojů. Kupci jsou dvě čínské aerolinky. Je to logické, v Číně je v současnosti patrný velký rozvoj letecké dopravy. Katalogová cena objednávky je 10 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 174,7 miliard korun). Závěrečná cena ale bude nižší. Obvykle jsou totiž objednávajícím poskytnuty od výrobce slevy.

Mezi kupujícími jsou největší čínské aerolinky

Objednávka letadel zahrnuje i první dodávku nového stroje typu 747-8. Tu si objednal největší čínský letecký přepravce Air China. Pět nových letadel 747-8 v ceně přes 1,5 miliardy dolarů chce použít pro rozšíření letů do zahraničí. Letadla mohou přepravit 467 cestujících.

38 strojů pak Boeing prodává HNA Group, matšřskou firmou Hainan Airlines. Objednávka zahrnuje 30 letadel 787-9, šest nákladních letadel 777 a dvě VIP letadla 787-8. Katalogová cena objednávky činí 8,5 miliardy dolarů.

Čína bude potřebovat tisíce letadel

Odborníci očekávají, že Čína, která je druhou největší ekonomikou světa, bude v příštích pěti letech potřebovat více než 2000 nových letadel, aby uspokojila rostoucí poptávku po letecké přepravě. Letecká přeprava se stává v zemi, kde roste počet bohatých, téměř nezbytným způsobem přepravy a místní aerolinky masivně rozšiřují své flotily a posilují služby.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru