Pondělní snížení úvěrového hodnocení Řecka přináší další následky na finančních trzích. Investoři jsou značně rozladěny situací kolem Řecka a během dne poslali akcie řeckých bank strmě dolů. Souhrnný index FTSE/ATHEX Bank Index si hned po otevření trhu odepsal více než 3 procenta. Ztrátu během odpoledne rozšířil vysoko nad 4 procenta.

Investoři totiž po snížení ratingu Řecka agenturou Moody´s očekávají, že současné dluhové problémy země teď dopadnou na banky. ,,Očekává se, že Moody´s po snížení svrchovaného ratingu adekvátně sníží i ratingy řeckých bank. Ty jsou už teď v režimu pozorování s negativním výhledem," vysvětlila analytička makléřské společnosti Piraeus Securities Natasa Raumantziová.

Výnosy na řeckých dluhopisech stoupají

Řecko v úterý prodalo krátkodobé dluhopisy v objemu 1,625 miliardy eur (v přepočtu více než 39 miliard korun) se splatností 26 týdnů. Zájem o ně byl mírně slabší než tomu bylo v předchozí podobné aukci. U těchto krátkodobých investorů vzrostl i úrok, i když jen mírně. Z předchozích 4,64 procenta se dostal na 4,75 procenta. Oznámila to tamní agentura pro správu dluhu.

Dramatičtější vývoj ale zaznamenal prodej obligací se splatností 10 let. Výnos na nich při aukci dosáhl na nový rekord od uvedení eura v roce 1999. Vystoupal o 45 bazických bodů na 12,77 procenta.

Řecko míří do platební neschopnosti

Agentura Moody´s v pondělí srazila rating Řecka o tři stupně na B1, tedy do vysoce spekulativního pásma. Jihoevropská země se tak ocitla na chvostu hodnocení. Má dokonce horší rating než Egypt, který se zmítá v politické krizi. Agentura ale zároveň varovala, že může hodnocení země dokonce snížit. Z řad analytiků tak začínají převažovat názory, že Řecko bude muset sáhnout k platební neschopnosti.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru