Největší evropská automobilka Volkswagen vyplatí zaměstnancům svých šesti západoněmeckých závodů za velmi dobré loňské výsledky mimořádnou prémii 4000 eur (zhruba 100 tisíc korun podle průměrného kurzu roku 2010).

Volkswagen ve svých šesti západoněmeckých závodech zaměstnává kolem 100 tisíc lidí. Šéf koncernových odborů Bernd Osterloh ve Wolfsburku oznámil, že odměna bude součástí květnové mzdy.

"Naše kolegyně a kolegové mimořádně přispěli k současným úspěchům Volkswagenu. Proto jsme se zasadili o to, aby své úsilí pocítili také na svých peněženkách," uvádí v tiskovém prohlášení Osterloh.

Ještě vyšší mimořádnou odměnu za "Erfolgsbeteiligung" (tedy podíl na úspěchu), a to v průměru 6500 eur na zaměstnance, vyplatí Audi, dceřiná firma Volkswagenu, která je tradičně ziskovější než značka VW.

Škoda vyjednává o platech

 

Naopak česká dcera koncernu VW Škoda Auto na bonusy zatím vůbec nepomýšlí. Naopak vedení a zástupci odborů již více než měsíc nenacháejí společnou řeč při mzdových vyjednáváních.

Naposledy firma minulý týden navrhla odborářům zvýšení tarifu o tři procenta. Odbory přitom podle týdeníku Škodovácký odborář požadují růst tarifů o sedm procent. Dokonce již odboráři začali hovořit o stávce, nebo alespoň krocích, které by mohly znamenat omezení výroby.

Průměrná mzda tarifních zaměstnanců ve Škodě byla loni 32.000 korun, průměrný dělnický plat činil 28.200 Kč.

Zaměstnanci automobilky do vyjednávání vstoupili hlavně s otázkou, proč berou o desítky procent méně než jejich kolegové v portugalských závodech koncernu a o desetinu méně než zaměstnanci v maďarské továrně Audi.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru