Analytici rychle zhodnotili situaci Řecka po pondělním snížení jeho úvěrového ratingu. Podle nich by jihoevropská země za této situace mohla požádat o restrukturalizaci dluhu dříve než v roce 2013, kdy jí skončí platnost současného záchranného úvěru. Až země pomoc vyčerpá, bude muset začít splácet, na což podle Moody's bude jen těžko mít. Podle ní totiž nevybere na daních tolik, kolik si plánovalo. To by mohlo výrazně zkomplikovat záměr vlády na ozdravení tamních veřejných financí.

"Opatření k fiskální konsolidaci a strukturální reformy, které jsou nutné ke stabilizaci dluhových parametrů země, zůstávají velmi ambiciózní a podléhají vysokému riziku při zavádění těchto kroků," uvedla ve svém komentáři agentura Moody's.

"V případě Řecka to není poslední snížení ratingu," odhadl ekonom finančního ústavu Commerzbank Christoph Weil. "Trh počítá s tím, že Řecko bude muset své dluhy restrukturalizovat, takže ratingové agentury za trhem tak trochu zaostávají," dodal.

"Ano, scénář restrukturalizace řeckého státního dluhu považuji za pravděpodobný. Restrukturalizace může nabýt různých podob: od odložení výplaty kupónů přes prodloužení splatnosti dluhopisů až třeba po tzv. haircut, kdy je investorům vyplacena jen část dlužné částky," sdělil pro iHned.cz analytik České spořitelny Jan Jedlička.

Situace Řecka otřásá celou eurozónou

Moody's má nyní pro hodnocení závazků Řecka nejnižší rating ze všech tří hlavních agentur a je první, která hodnotí závazky Řecka jako vysoce spekulativní. To je patrně i důvod, proč zpráva agentury otřásla úvěrovými trhy. Zvýšily se tak náklady na pojištění dluhu nejen Řecka, ale i dalších zemí na okraji eurozóny, především však Portugalska, které je po Řecku a Irsku považováno za dalšího kandidáta na přijetí mezinárodní finanční pomoci.

"Pokud by k řeckému defaultu došlo dříve, vážně by hrozil dominový efekt, který by v konečném důsledku vedl k rozštěpení eurozóny a vrácení integrace o více než 10 let nazpátek," dodal Jan Jedlička.

Euro po zprávě prohloubilo svůj pokles a vůči dolaru jeho kurz oslabil zhruba na 1,3970 USD. Riziková prémie, kterou je nutné zaplatit u dluhopisů řecké vlády s desetiletou splatností ve srovnání s dluhopisy německé vlády, se zvýšila o osm bazických bodů na 9,13 procenta.