Na jeden měsíc se obchodníci z vesnice Mugardos na severu Španělska rozhodli vrátit k příjímání peset. Tedy měny, od níž před devíti lety přešli k euru. Věří, že to pomůže oživit skomírající nákupy v jejich prodejnách, informoval server BBC.

Ve prospěch této myšlenky mluví zejména fakt, že podle odhadů Španělské národní banky si Španělé pod svými polštáři schovávají pesety v hodnotě 1,7 miliardy eur (41,3 miliardy korun). Proč tedy v současné krizi tuto cestu k peněženkám nezkusit.

Problémem naopak zůstává, že nikdo netuší, kde se skutečně tyto peníze ukrývají.

Podle BBC už tato iniciativa od počátku března, kdy začala, přilákala do Mugardos zájemce z celého Španělska, kteří si doma schovávají pesety, a nevědí, co s nimi. Pesety se i po devíti letech dají vyměnit za eura, ale jen ve Španělské národní bance. Nákup v obchodě je tak jednodušší, na což samozřejmě obchodníci spoléhají.

Příkladem „pesetového turisty“ je mladý muž, který doma našel deset tisíc peset. Jakmile viděl v televizi, že za ně může v Mugardos nakupovat, rozjel se tam.

I původně skeptičtí obchodníci, kterých se do akce ve vesnici připojilo 61 ze sta, si iniciativu pochvalují. Tvrdí, že zájem o nákupy v jejich obchodech od počátku března opravdu stoupl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru