Čeští tenisté prohráli v utkání prvního kola Davisova poháru s nováčkem Světové skupiny Kazachstánem 2:3 a počtvrté za sebou si čtvrtfinále Davisova poháru nezahrají. V rozhodující dvouhře v neděli podlehl v Ostravě Jan Hájek v souboji týmových dvojek Michailu Kukuškinovi 4:6, 7:6, 6:7 a 0:6. Čechy tak v září po čtyřech letech čeká baráž o udržení ve Světové skupině.

Hájek po nečekané Berdychově porážce s Golubjovem nastoupil za nerozhodného stavu 2:2 ke svému doposud nejdůležitějšímu utkání v daviscupové kariéře. Po páteční pětisetové prohře sice zažehnal problémy se zády, přesto se dostával do tempa pomaleji a od úvodu tahal za kratší konec.

V šesté hře ještě dokázal hrozbu brejku zažehnat, ale za stavu 4:5 ho opět potkala slabší chvilka, kterou při setbolu podtrhl nevydařeným forhendem do sítě. Kazašská dvojka tak získala důležitou úvodní sadu.

Hájek se však nepoložil a od druhého setu svůj výkon rapidně zlepšil. Začal hrát odvážněji, chodil na síť pro finální voleje a stále častěji dostával Kukuškina pod tlak. Herní vzestup korunoval v tie-breaku, ve kterém sérií vítězných míčů odskočil do vedení 4:0, a to už nepustil.

Třetí set byl zlomovým okamžikem celého utkání. Hájek na vítězné vlně z úspěšné koncovky tie-breaku ihned sebral soupeřův servis, získal náskok 3:0 a zdálo se, že vývoj zlomil. Jenže poté své podání prohrál a dramatickou sadu musela znovu rozseknout až zkrácená hra. Po ní mohl český hráč hořce litovat dvou neproměněných setbolů, hlavně toho za stavu 8:7, kdy měl výhodu servisu. Naopak Kazach svou druhou možnost využil, i když mu výrazně pomohla páska, od níž zamířil úder z Hájkovy rakety do autu.

Po prohrané třetí sadě se český tenista psychicky složil. Ztratil hned následný servis, a protože mu také viditelně ubývaly síly, bylo jasné, že na zvrat nemá. Nakonec mu Kukuškin uštědřil potupného "kanára" a mohl se spoluhráči začít slavit při premiéře ve Světové skupině nečekanou výhru na půdě předloňského finalisty Davisova poháru.

"Třetí set byl klíčový. Měl jsem dva setboly, ale on to zahrál dobře, a to mě psychicky zlomilo. Hlava šla dolů, věděl jsem, že musím vyhrát ještě dva sety. Utekl mi začátek čtvrtého na 0:3, a to jsem věděl, že je zle," řekl Hájek.

Za výkon si sám nic nevyčítal. "Nechal jsem na hřišti všechno, co umím. Bohužel ten třetí set rozhodl. Do té doby to byl znovu zápas o pár míčích. Hrozně mě to mrzí za celý tým i diváky, kteří nás hnali," smutnil Hájek.