Do libyjské centrální banky proudí navzdory mezinárodním sankcím miliony dolarů z obchodování s ropou. Napsal to v sobotu britský list Financial Times (FT). Peníze tak má stále k dispozici libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, o jehož svržení usiluje libyjská opozice od poloviny února.

FT odhaduje, že Libye v minulých čtrnácti dnech z ropy utržila na 770 milionů dolarů (přes 14 miliard korun), i když těžbu omezila z původních 1,6 milionů na 400 tisíc barelů denně - tedy pouhou čtvrtinu. Libyjskou ropu stále nakupují čínské a indické podniky. Před současnou krizí dodávala Libye na trh 2,5 procenta světové produkce ropy.

Ropné terminály a rafinerie na východě země ale padly v minulých dnech do rukou opozice.

Rada bezpečnosti OSN 27. února schválila přísné protilibyjské sankce, jejichž součástí je zmrazení Kaddáfího kont. Evropská unie k tomu v pondělí připojila zbrojní embargo, zákaz cest do zemí EU a zmrazení finančních prostředků Kaddáfího a 25 jeho blízkých.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru