Do libyjské centrální banky proudí navzdory mezinárodním sankcím miliony dolarů z obchodování s ropou. Napsal to v sobotu britský list Financial Times (FT). Peníze tak má stále k dispozici libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, o jehož svržení usiluje libyjská opozice od poloviny února.

FT odhaduje, že Libye v minulých čtrnácti dnech z ropy utržila na 770 milionů dolarů (přes 14 miliard korun), i když těžbu omezila z původních 1,6 milionů na 400 tisíc barelů denně - tedy pouhou čtvrtinu. Libyjskou ropu stále nakupují čínské a indické podniky. Před současnou krizí dodávala Libye na trh 2,5 procenta světové produkce ropy.

Ropné terminály a rafinerie na východě země ale padly v minulých dnech do rukou opozice.

Rada bezpečnosti OSN 27. února schválila přísné protilibyjské sankce, jejichž součástí je zmrazení Kaddáfího kont. Evropská unie k tomu v pondělí připojila zbrojní embargo, zákaz cest do zemí EU a zmrazení finančních prostředků Kaddáfího a 25 jeho blízkých.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru