Stav utkání Česko – Kazachstán ve Světové skupině Davis Cupu po prvním dnu je 1:1. České tenisty vrátil do hry Tomáš Berdych, který ve druhém singlu porazil Michaila Kukuškina 7:6 (5), 6:2, 6:3, ale jeho očekávaná výhra se vůbec nerodila lehce.

Po prvním singlu Česko prohrávalo s nováčkem elitní skupiny DC 0:1 poté, co Jan Hájek prohrál v pětisetové bitvě trvající přes tři a půl hodiny s Andrejem Golubjovem. Hodnotí se mi to těžko. Prohrál jsem. Bylo to ale těsné, o jednom, dvou míčích. O to víc mě prohra mrzí,“ hodnotil první zápas 101. hráč světa.

Druhý singl měl být jasnou záležitostí sedmého hráče světa Berdycha, jenže rozdíl 56 míst ve světovém žebříčku nebyl především v prvním setu vůbec znát. Třiadvacetiletý Kukuškin evidentně povzbuzený vedením svého týmu začal ve velkém stylu a už v páté hře získal Berdychův servis.

V závěru setu měl dokonce setbol, ale český tenista v té chvíli poprvé zmobilizoval všechny síly a konec setu odvrátil. Podruhé mu pomohli i domácí čároví rozhodčí, když Kazachovi upřeli jasně dobrý míč, který skončil v kurtu. Místo dalšího setbolu přišel brejkbol českého hráče a set se stěhoval do tie-breaku.

V něm ale Kukuškin setřásl pocit křivdy a rychle se ujal vedení 5:1. Ani to mu ale nestačilo k zisku setu. Berdych podruhé zabral a set ještě zachránil pro sebe. „To byl důležitý moment. Ukázalo se, jak důležité jsou zkušenosti. Nejen z Davis Cupu, ale i z turnajů. A těch mám přece jen víc,“ prohlásil Berdych.

Další dva sety už se hráli v režii českého tenisty, který ukazoval, proč je členem elitní světové desítky. Ani na chvíli ale nemohl polevit, protože Kukuškin se neustále snažil obrátit vývoj zápasu. „Zápas mohl být jiný už od začátku. Měl jsem hned zkraje brejkbol, ale můj volej skončil v síti. To ho nastartovalo a hrál velice dobře,“ přiznal Berdych.

V dalších dvou setech už měl navrch. Ve druhé sadě si rychle vytvořil náskok 3:0 a ve třetí sadě brejkl soupeře ve třetí hře. „Pořád jsem ale musel udržet koncentraci. On se nechal trochu rozhodit na konci první sady. To byl asi největší zlom,“ dodal Berdych. A byl rád, že zápas dohrál ve třech setech a ušetřil síly pro sobotní debl. „Každý set se počítá, ale i tak byly dost dlouhé,“ uzavřel Berdych.