Kazachstán se při své premiéře ve Světové skupině Davis Cupu ujal po prvním duelu s Českem v ostravské ČEZ Areně ujal vedení. Bod na konto hostujícího celku získal po pětisetové bitvě trvající tři hodiny a 37 minut Andrej Golubjov, který porazil Jana Hájka 7:6 (4), 6:7 (3), 1:6, 7:6 (4), 6:3.

Před daviscupovým duelem se Hájek s Golubjovem utkali pouze jednou - loni v kvalifikaci na turnaj v Rotterdamu. A v třísetové bitvě byl tehdy úspěšnější Kazach. "Bylo to hodně vyrovnané, jen o pár míčích,“ popsal premiérový vzájemný zápas Hájek.

Hráči si dlouho drželi servis

Úvodní dva sety ostravského souboje byly jeho téměř dokonalou kopií. Oba hráči se bez větších problémů drželi servis a dvakrát tak musel rozhodovat tie-break. V první sadě zvládl koncovku lépe Golubjov, ve druhé pro změnu český tenista. Stejně jako v Rotterdamu.

Ve třetí sadě se ale scénář zcela změnil. Hájek začal režírovat hru, zatímco Kazach předváděl, proč letos na pěti odehraných turnajích vyhrál pouze jediný zápas. A to ještě poté, co jeho soupeř utkání v prvním setu skrečoval pro zranění...

Golubjov před utkáním hýřil sebevědomím a prohlášeními, že jde na kurt vyhrát. " Davis Cup to je pojem. Týmová soutěž. Něco, co vás nastartuje. Zvlášť, když hrajete za svou zem,“ tvrdil třiadvacetiletý tenista Kazachstánu, který zná velice dobře i český tenis.

Loni hrál v Prostějově challenger a dostal se až do semifinále, v prosinci pomohl právě Prostějovu k zisku titulu v české extralize. Společně s Tomášem Berdychem získal v semifinále proti ČLTK ve čtyřhře rozhodující bod a ve finále pomohl k titulu výhrou nad Dominikem Hrbatým v barvách Přerova.

Golubjov kupil chyby, třetí set patřil jasně Hájkovi

Ve třetím setu ale Golubjov vyráběl jednu chybu za chybou. Poprvé v utkání ztratil servis a o chvíli později totéž zopakoval. Až za stavu 5:0 pro českého tenistu se rodilý Rus s trvalým bydlištěm v Itálii s kazašským pasem prokousal k prvnímu bodu, ale set už nezachránil.

Čtvrtý set opět připomínal víc úvodní dva - oba hráči si drželi svůj servis. A rozhodně to nebyla žádná úchvatná tenisová podívaná. Body na konta jednoho, či druhého hráče přibávaly spíš po chybách, než po vítězných úderech.

Hájka zradila záda a zápas ztratil

Těžká chvíle pro domácí tým přišla Domácím za stavu 1:1 a 15:30 při podání Golubjova. Hájek se chytil za záda a spěchal k lavičce, kde si vyžádal ošetření. Zradila ho záda v bederní oblasti. Po masáži od fyzioterapeuta týmu Martina Janouška se sice Hájek vrátil na kurt, ale na jeho pohybu bylo znát, že není zcela v pořádku.

Zuby nehty se držel ve hře. Zvlášť svůj servis zachraňoval s vypětím všech sil. Při podání soupeře ale neměl nárok. S jedinou výjimkou - v deváté hře měl sedmadvacetiletý Čech brejkbol, ale nedokázal ho proměnit.

Naopak v dalších hrách musel čelit setbolům soupeře. Dva odvrátil a dotáhl set do tie-breaku. V něm ale měl od začátku navrch Golubjov, dostal k dalším třem setbolům a druhý z nich využil v zisk čtvrté sady.

V rozhodujícím pátém setu měl stále větší převahu Golubjov. Přestal tolik chybovat, při svém podání neměl problémy, zatímco Hájka stále více a více tlačil do úzkých. V sedmé hře pak vzal českému tenistovi servis a poté už dotáhl set i zápas do konce. A Kazachstán k prvnímu bodu.