Ceny bezinu v Česku v uplynulém týdnu dál rostly na nová maxima. Natural 95 stál v průměru 34,19 koruny za litr, a byl tak o 52 haléřů dražší než o týden dříve. Motorová nafta zdražila o 45 haléřů na průměrných 33,57 koruny za litr. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu. Podle některých analytiků v příštím týdnu ceny zřejmě dál porostou.

"Ceny pohonných hmot letí strmě vzhůru a v současné době stojí přibližně o 10 Kč za litr více než před dvěma lety. Když k tomu přičteme rostoucí cenu potravin a energií, zjistíme, že české domácnosti procházejí těžkou dobou," uvedl analytik společnosti Broker Consulting Jan Šimek. Situace na trhu s ropou se podle něj částečně uklidňuje, ale ceny prý jsou stále extrémní.

"V příštím týdnu ovšem očekáváme další nárůst cen, poté by se situace mohla začít otáčet ve prospěch motoristů. To vše za předpokladu, že se situace v arabském světě bude stabilizovat," dodal Šimek.

Sledovali jsme růst u českých pump

Ceny na českých čerpacích stanicích sleduje i redakce iHNed.cz. Z pěti sledovaných čerpacích stanic v úvodu týdne skutečně čtyři zdražily o 20 až 40 haléřů na litr Naturalu 95. Jedna benzinka s cenami během celého týdne nehnula.

Pumpaři zdražili v Brně, Olomouci a na D1 u Nupak. Všude ceny povyskočily o několik desítek haléřů. (Natural 95 o 40 haléřů, nafta dokonce o 60).

Zajímavý vývoj se nám podařilo zachytit u pumpy Nupaky, kde v úterý cena klesla (Natural 95 zde zlevnil o 40 haléřů) a o den později naopak vzrostla. Nárůst byl vyšší než předchozí pokles, Natural 95 zdražil o 60 haléřů, takže za celkové sledované období zde stoupla cena o 20 haléřů.

 

SROVNÁVACÍ TABULKA
Na porovnání cen u sledovaných pump přeskočte ZDE


Snímky z pondělí jsou foceny před osmou hodinou ranní, kdy se ceny na čerpacích stanic oproti neděli ve všech případech nezměnily. Pumpaři zpravidla mění ceny v úterý, což vyplývá z toho, že právě v tento den se na pumpy pohonné hmoty zaváží a začínají se prodávat za nové ceny.

Mluvčí Benziny Václav Loula v telefonickém rozhovoru pro iHNed řekl, že ceny na benzinových pumpách firma obvykle mění z centrály, v nepravidelou dobu, v reakci na vývoj burzy a další faktory. Většina stojanů je digitálních, pouze na některých se musí údaje měnit manuálně.

Ke změnám v cenách dochází nepravidelně, často v koordinaci se zavážením pumpy novou dodávkou paliva. V zimním období je provoz o víkendech slabší, takže benzinky mají zásoby.


Neděle
6.3.
Pondělí
7.3.
Úterý
8.3.
Středa
9.3.
Čtvrtek
10.3.
Strakonická, Praha

Dálnice D1
Brněnská ulice, Praha

Nupaky,
dálnice D1
(směr na Prahu)


Olomouc - Týneček

Brno, Komin

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru