Miliardové objemy už zřejmě definitivně opustily tradičního lídra tabulky, společnost ČEZ. Na akciích této firmy se v pátek zobchodovalo jen 440 milionů korun. Na všech SPADových společnostech dohromady to pak bylo 1,035 miliardy ( ).

Investory příliš nepotěšil ani týdenní výkon burzy. V porovnání s pondělním otevírácí hodnotou zaznamenal index PX půlprocentní ztrátu.

"Pražský index se v uplynulém týdnu pohyboval v poměrně úzkém pásmu, ve kterém se drží už od konce ledna. Pokračující výsledková sezóna aktivitu a objem obchodů příliš nepovzbudila,“ komentoval dění va SPADu David Brzek s Fio Banky ( ).

Vývoj v Praze plně zapadl do dění v Evropě, i ta dnes stagnovala. „Dočasnou výjimkou byl v uplynulém týdnu polský index WIG20. Ten od pondělka přidal více než čtyři procenta. Stojí za tím zřejmě dobrý výsledek HDP za 4Q a komentáře centrální banky o tom, že v nejbližší době nedojde k zvyšování úrokových sazeb,“ řekl Milan Lávička ze společnosti Atlantik FT.

 

SPAD (4.3.2011)     změna      závěrečná hodnota  
index PX  - 0,40 %

 1233 bodů

ORCO (nej zisk) 3,40 %  207,00 Kč
ERSTE (nej ztráta) - 1,48 % 889,50 Kč

 

Rostislav Plíva (makléř, Patria Direct)

1/ Nejzajímavější titul uplynulého týdne na BCPP?

Zajímavostí na domácím trhu byla informace o CETV. Medíální společnost Time Warner koupila více než 3 miliony akcií v CME.

2/ Která SPADová akcie by mohla být potenciálním vítězem příštího týdne?

Myslím, že příští týden nebude mít žádné zajímavé vítěze. Spíš budou jen méně poražení. Na ty bych tipoval třeba Philip Morris nebo Pegas Nonwovens.

3/ Které SPADové akcii by se teď měl investor vyhnout?

Vyhnul bych se ČEZu.

 

David Brzek (makléř, Fio banka)

1/ Nejzajímavější titul uplynulého týdne na BCPP?

ČEZ očekává další pokles ziskovosti a to především kvůli nižším cenám elektřiny a novým daním napojeným na solární boom. Zveřejněný firemní výhled byl pro investory zklamáním a titul se v průběhu týdne dostal pod hranici 800 Kč.

Druhá polovina týdne patřila akciím mediální skupiny CME. Největší akcionář Time Warner podstatným způsobem navýšil svůj podíl ve společnosti. Důvěra největšího akcionáře s relativně příznivým výhledem vedení společnosti vytváří do budoucna zajímavou kombinaci.

2/ Která SPADová akcie by mohla být potenciálním vítězem příštího týdne?

NWR bude mít rozhodný den pro dividendu. Přestože 0,22 EUR není nijak extrémně vysoká částka, zvýšený zájem se může dostavit. Navíc ceny komodit se drží nadále na vysokých úrovních, což je pro titul pozitivní.

3/ Které SPADové akcii by se teď měl investor vyhnout?

Erste Bank sice v posledních dnech oslabila, nevylučoval bych u ní ale hlubší pokles pod hranici 900 Kč. Situace v Maďarsku, kde Erste působí, není aktuálně příznivá, když korporátní daně nejspíš nepoklesnou tak, jak se původně plánovalo. Panují navíc nejistoty ohledně záměru fixace forintu na švýcarský frank.

 

Milan Lávička (analytik, Atlantik FT)

1/ Nejzajímavější titul uplynulého týdne na BCPP?

Zajímavým vývojem prošly akcie mediální společnosti CME. V průběhu týdne postupně klesaly v reakci na snížení ratingu ze strany ratingové agentury Moody’s, ve čtvrtek před otevřením trhu se však nečekaně objevila zpráva, že Time Warner navýšil svůj podíl v CME. Důvěra ze strany největšího akcionáře pomohla akciím k růstu o více než 6 % během jednoho dne.

Dalším sledovaným titulem byl ČEZ, který v pondělí prezentoval své výsledky hospodaření za 4Q 2010. Samotná čísla byla v souladu s očekáváním, nicméně výhled na tento rok investory zklamal a akcie reagovaly poklesem.

2/ Která SPADová akcie by mohla být potenciálním vítězem příštího týdne?

Krátkodobě si myslím, že by mohl pokračovat zájem o akcie CME po zprávě o navýšení podílu hlavního akcionáře. S blížící se dividendou (rozhodný den v druhé polovině dubna) by se investoři mohli více zaměřit také na akcie Komerční banky.

3/ Které SPADové akcii by se teď měl investor vyhnout?

Zvýšenou opatrnost bych doporučoval u akcií Erste Bank, která po předchozím prudkém růstu a nepřesvědčivých výsledcích za 4Q může projít výraznější korekcí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru