Statisícům Čechů hrozí prudké zdražení tepla. "Ceny mohou stoupnout oproti dnešku do čtyř let na dvojnásobek, někde i na trojnásobek dnešních," řekl HN Oldřich Vojíř, šéf pracovní skupiny ministerstva průmyslu, která se problémem zabývá.

Tlak na zdražení vyvolává hrozící nedostatek hnědého uhlí, z nějž se vyrábí teplo zhruba pro 1,4 milionu českých domácností. Domácích zásob ubývá a podle odhadů už v roce 2013 bude teplárnám chybět až 6,5 milionu tun ročně. Na cenu ale tlačí i další faktory: těžařská firma Czech Coal chce své uhlí zdražit. A stát chystá vyšší DPH.

Posoudit situaci a navrhnout státu řešení má právě Vojířova komise. Ta vyšla z analýz VŠE a Vysoké školy báňské, koncem února měla oznámit, čím výpadek uhlí nahradit a kolik to bude spotřebitele stát. Analýzy ve středu projednal Vojíř s ministrem Martinem Kocourkem. Od té doby o nich oba mlčí, tají je dokonce i před ostatními členy komise.

Podle informací HN totiž akademici došli ke stejnému závěru jako experti před nimi: nedostatek uhlí lze nejsnáze řešit prolomením těžebních limitů u dolů Czech Coal na Mostecku. Za čárou limitů je 750 milionů tun paliva, jež by mohlo teplárenskou krizi oddálit. Jenže vláda se v programovém prohlášení zavázala, že na limity nesáhne. V takovém případě by teplárny musely přecházet na plyn. To může zvednout cenu tepla až na trojnásobek.

Rozhovor se spolumajitelem firmy Czech Coal Janem Dienstlem
o těžebních limitech a jejich dopadech najdete - ZDE

PŘEHLED: Vývoj těžby uhlí, cen tepla a závislosti na dálkovém vytápění

Vytápění v ČRCeny tepla v krajíchPrům. ceny v krajíchVýroba teplaTěžba uhlíPokles těžby

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru