Warren Buffett koncem února oznámil akcionářům prostřednictvím výroční zprávy fondu Berkshire Hathaway, že plánuje ve velkém skupovat firmy. Stalo se tak zhruba rok poté, co koupil za 26,5 miliard dolarů železniční společnost Burlington Northern Santa Fe.

Pro nové akvizice má Buffet dostatek prostředků. Může použít téměř 40 miliard dolarů, kterými jeho fond v současnosti disponuje. Sám 80letý miliardář k tomu říká: "Puška je opět nabitá a mě svrbí prst na spoušti."

Agentura Bloomberg vybrala více než čtyři desítky firem, který by mohly být potencionálním terčem pro Buffetovi akvizice. Kritéria firem, které by Berkshire Hathaway měly zajímat, totiž nejúspěšnější světový investor popsal právě ve výroční zprávě.

Vybraný podnik by měl být postaven na jednoduchém byznysu a měl by vykazovat roční zisk před zdaněním přesahující 75 milionů dolarů. Dále by firma měla vykazovat konzistentní silné příjmy, měla by být málo nebo nejlépe vůbec zadlužená a v neposlední řadě by měla přinášet "dobrou" výnosnost vlastního jmění.

Je budoucnost v zemědělství?

Analytici si v seznamu amerických firem vybrali tři hlavní favority. První z nich je agrární zpracovatel Archer Daniels Midland (ADM) s tržní hodnotou 23,5 miliardy dolarů. Podnik stabilně vydělává a v poslední době se navíc markantně zvýšil export zrní Spojených států.

Příjmy ze segmentu zemědělských služeb, které zahrnují nákup, transport a prodej zrní se tak v poslední době ztrojnásobily na 426 milionů dolarů. Navíc ADM v posledních 4 letech investovala milardu dolarů do modernějších technologií.

,,Největší cenností firmy je to, že působí na velmi rozsáhlém zemdělském trhu. Přepravuje, uskladňuje jídlo a osiva. Těžko nalezneme podobný trh. A to může být velmi zajímavé," vysvětluje prezident Cambiar Investors Brian Barish.

Na druhou stranu Buffeta od akvizice této firmy odrazuje pokuta od tamního antimonopolního úřadu ve výši 100 milionů dolarů. ADM ji dostala v roce 1996 a souhlasila s jejím zaplacením. To poškodilo jméno podniku.

Rozhodnou synergické efekty leteckých firem?

Další prosperující firmou je výrobce letadel General Dynamics s tržní hodnotou 28 miliard dolarů. V té už Buffet drží přes 10 let menšinový podíl. Firma v posledním čtvrtletí loňského roku dokázala meziročně zvýšit zisk o pětinu. Vzrostly totiž objednávky po jejím proudovém letadle Gulfstream. Navíc letos ředitel General Dynamics předpovídá desetinový růst tržeb podniku.

Warren Buffet vlastní i leteckého výrobce NetJets. Ten v minulosti nakoupil některá letadla s názvem Gulfstream. Loňské finanční výsledky firmy ho ale neuspokojily. Dokonce je označil jako první selhání od roku 1998, kdy podnik koupil.

Možná se ale blýská na lepší časy. Buffet totiž předpovídá na oživení trhu s luxusními tryskáči. V úterý tak prostřednictvím NetJets podal objednávku na 120 strojů od Bombardieru v hodnotě 6,7 miliard dolarů.

Energetika nebo pojišťovnictví?

A třetím favoritem Buffetových možných terčů by se podle Harryho Radyho z Rady Asset Management mohl stát výrobce jaderných reaktorů Exelon. Chicagská firma sice v minulém roce na burze klesla o téměř 8 procent, návratnost vlastního jmění se u ní ale pohybuje kolem 20 procent.

Podle jiných odborníků by se ale Buffet měl soustředit spíše na pojišťovnictví než na energetiku. A to z toho důvodu, že pojišťovny jsou v současnosti relevantně levné oproti historickému vývoji. V úvahu pak připadají americké pojišťovny Chubb nebo Travelers. ,,Určitě to dává smysl," vyjádřil se k akvizicím pojišťoven analytik Paul Newsome z firmy Sandler O´Neill & Partners.

Ať už se Buffet rozhodne jak chce, akvizice ve světě jsou stále na vzestupu. Jen za loňský rok bylo uzavřeno 3 865 obchodů v hodnotě téměř 389 miliard dolarů. To je podle dat agentury Bloomberg až třetinový meziroční nárůst.

  Seznam firem, které vyhovují pomínkám Warrena Buffeta k převzetí

Eli Lilly National Oilwell Varco Hess General Dynamics Lockheed Martin
Exelon Dominion Resources Archer Daniels Midland NextEra Energy Capital One Financial
Chesapeake Energy Cummins TJX Raytheon Public Service Enterprise Group
Williams Partners Clifss Natural Resources Diamond Offshore Drilling Humana Goodrich
ITT Cooper Industries AmerisourceBergen Joy Global Mattel
Ross Stores L-3 Communications Holdings ONEOK Partners Hormel Foods Flowserve
TRW Holdings Lubrizol CenterPoint Energy Family Dollar Stores Walter Energy
Dollar Tree Ball Hasbro Albemarle Fossil
Pinnacle West Capital Alliant Energy Energen Phillips-Van Heusen
  zdroj: Bloomberg
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru