Nepokoje v arabském světě

Aktuální zpravodajství, reportáže, rozhovory, videa, fotogalerie a další články o protestech, které se jako "tuniská nákaza" šíří arabským světem, najdete v našem speciálu.

 V průběhu let investovala Libye miliardy dolarů z prodeje ropy v nejméně 35 zemích na čtyřech kontinentech. Uvádí to server CNN Money.

Spojené státy, Velká Británie, Švýcarsko a Evropská unie nedávno přikročily ke zmrazení účtů libyjské vlády, kterou řídí od převratu v roce 1969 "plukovník" Muammar Kaddáfí. Opozice v zemi tvrdí, že značnou část těchto prostředků kontroluje právě pouze Kaddáfí a jeho rodina. Hodnotu majetku opozice odhaduje mezi 80 a 150 miliardami dolarů, což je asi dvakrát tolik, kolik činí roční rozpočet České republiky.

Švýcarsko zmrazilo také účty bývalého egyptského prezidenta Mubáraka, ale až v den jeho odstoupení z funkce. Na účtech má mít podle informací ABCNews kolem 70 miliard dolarů.

Libye údaje o finančních transakcích tají, CNN Money ale získalo určité informace o aktivech, ve kterých vláda drží ropné miliardy. Jde o bizarní investiční mix - od luxusních nemovitostí a vydavatelství v Británii, přes hotely na Středním východě, až po malý podíl ve fotbalové koncesi italského fotbalového klubu Juventus.

Země ale investuje stovky milionů dolarů v chudých a mnohdy nestabilních afrických zemí, jako jsou třeba podíly v bankách v Zimbabwe.

Miliardy dolarů Libye investuje přes největší a nejvlivnější americké investiční banky.

"Jsou zvyklí, že mají po ruce obrovské sumy," říká analytik Oxford Univesity Ashby Monk, který se specializuje na státní (suverénní) fondy. Od roku 2003, kdy OSN uvolnila ekonomické sankce proti Libyi, ve státním investičním fondu země nashromáždila 70 miliard dolarů.

Libye je čtvrtým největším vývozcem ropy v Africe a dvanáctým na světě. Kromě toho má ze všech afrických zemí i největší zásoby této suroviny. Ze zhruba 1,6 milionu barelů, které země před povstáním těžila, šlo přibližně 1,1 milionu barelů na vývoz. V Libyi těží ropu a plyn řada zahraničních společností, ty ale kvůli bezpečnostnímu riziku aktivity utlumily, což je i hlavní důvod propadu těžby. 

Země těží navíc velmi kvalitní lehkou ropu. Další členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zpravidla těží těžší typy ropy. Ty mají vyšší obsah síry a hůř se zpracovávají, nehledě na to, že rafinerie, které berou lehkou ropu, musejí před zpracováním té těžší vyměnit zařízení.