Stagflace, ničivá kombinace slabého až záporného hospodářského růstu a rostoucí inflace, začíná strašit investory. Strach z tohoto jevu vyvolávají stoupající ceny ropy, které by mohly způsobit zvýšení inflace, a zároveň slabší - než očekávaná - čísla o ekonomické výkonnosti Velké Británie a USA.

"Jsme svědky stagflačních tlaků ze Středního východu. Vzhledem k rostoucí nejistotě ohledně dodávek ropy bude trh žádat vyšší rizikové prémie," říká Andrew Balls ze společnosti Pimco.

Zatím ale málo investorů je ochotno prohlásit, že zhoubná kombinace inflace a slabého růstu již dorazila. Dokonce ani investoři ve Velké Británii, kde doufají, že se ekonomika vzchopí po hospodářském poklesu v loňském čtvrtém kvartále. Mezi investičními stratégy se ale již diskutuje o tom, co to bude znamenat pro investice.

Andrew Balls poukazuje na to, že zdražující se ropa a další komodity vyvolají další pochyby o ekonomickém růstu.

Robert Buckland ze Citi je vůči hrozbě stagflace skeptičtější. Věří, že akciové trhy mají kam růst, přestože nárůst zisků společností zřejmě dosáhl vrcholu.

Na trhu s dluhopisy se mezi investory diskutuje o tom, zda současné tlaky odrážejí spíše část "stag", nebo "flace" - způsobí vyšší ceny ropy slabší hospodářský růst, zvýší inflaci, nebo oboje?

Nikde není tato debata aktuálnější než ve Velké Británii. V loňském 4. čtvrtletí britské hospodářství pokleslo o 0,6 procenta, zatímco index spotřebitelských cen vzrostl v lednu o 4 % a index maloobchodních cen stoupl o 5,1 %.

"Inflace už je zapečená v dortu pro letošní rok," myslí si Jim Leaviss ze společnosti M&G. Doporučuje proto investorům, aby se chránili před inflací.

Leaviss preferuje dva scénáře - nakupování korporátních dluhopisů vázaných na inflaci, jako jsou například obligace supermarketů Tesco, a nakupování krátkodobějších instrumentů s garantovaným reálným výnosem, kterými investoři sází na růst inflace.

Z dlouhodobějšího hlediska se Leaviss inflace tak neobává. Nárůsty mezd jsou nižší než inflace. "Kdyby ale mzdy rostly, znepokojilo by mě to," říká Leaviss.

Evropská centrální banka se bojí zejména toho, že zdražující komodity přimějí odbory, aby požadovaly výrazně vyšší mzdy. Zaměstnanci Volkswagenu letos dostali přidáno 3,2 procenta jako kompenzaci za inflaci.

Jim Leaviss předpovídá, že v letech 2012 a 2013 dojde k deflaci. "Když půjde navyšování mezd ruku v ruce s pokračujícím růstem inflace, měli bychom se začít strachovat," říká Leaviss.

"Zatím reakce na dluhopisových trzích napovídá, že hrozí spíše stag než flace," říká Robert Buckland. Výnosy z vládních dluhopisů USA, Velké Británie a Německa padají a dodávky ropy komplikují problémy v Libyi. Takový scénář vyvolává spíš obavy o ekonomický růst než o inflaci a byl by výhodnější pro trhy s dluhopisy, poznamenává Buckland. Stagflace by naopak poškodila akciové trhy.

I kdyby stagflace byla odvrácena, možnost "stag" je rizikovější pro vyspělé státy. "Pravděpodobně je to ta poslední věc, kterou byste chtěli řešit, kdybyste byli Američany, kteří bojují se špatnou předpovědí nezaměstnanosti, eurozónou, která má problémy s periferními ekonomikami, a Brity, kteří se již tak musí vypořádat se stagflačními tlaky. Tento tlak navíc posiluje obavy o ekonomický růst," říká Andrew Balls.

 

další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft