Cena zlata se během dnešního obchodování vyšplhala na historický rekord 1438 amerických dolarů za troyskou unci. Překonala tedy úterní maxima, kdy se dostala na 1432 dolarů za unci. Hodnota zlata se tak za poslední čtyři roky zdvojnásobila.

Hlavním faktorem růstu jsou současné nepokoje v Libyi, ale i v dalších arabských zemích, jako jsou Omán nebo Jemen. Na rostoucích cenách zlata se ale projevují i obavy investorů z inflace kvůli vysokému objemu nově vytištěných peněz ve vyspělých ekonomikách.

"Vliv libyjské krize považuji za časově omezený, nikoli ale za vyloženě krátkodobý. Situace v regionu je komplikovaná a podle dostupných zpráv to nevypadá na rychlý konec," doplňuje analytik České spořitelny Luboš Mokráš.

Nejistotu na trhu potvrzuje i reakce saúdskoarabského akciového indexu. Tadawul All Share Index ztratil v úterý 6,78 %, v průběhu středy pak další necelá čtyři procenta.

Zlato ale není jediným drahým kovem, který trhá rekordy. Během středečního odpoledne se na nové maximum vyšplhala i cena stříbra. Ta dosáhla na 34,82 za troyskou unci, což je jeho nejvyšší hodnota od roku 1980.

"Rizikem je, že vysoká cena stříbra povede k silnému růstu těžby a nabídky, což způsobí pokles ceny stříbra. Dalším rizikem je, že růst sazeb ve světě bude obecně snižovat atraktivitu držby cenných kovů," varuje Mokráš.

Stříbro však zatím ve svých ziscích zlato překonává. Poměr ceny zlata a stříbra, tedy to, kolik uncí stříbra lze pořídit za jednu unci zlata, propadl na minima z roku 1998. Ve středu tak dosáhl úrovně 41:1.

Historicky se ale tento poměr pohybuje kolem 15:1. To zhruba odpovídá skutečnému zastoupení stříbra a zlata v přírodě, které je 17:1. I proto se cena stříbra zdá dlouhodobě podhodnocená.

Radikálnější vývoj ve stříbře je kromě investiční poptávky tlačen do vyššího zisku i rostoucí poptávkou průmyslu. Ta posiluje v souvislosti s celkovým oživením na finančních trzích. "Vysoká cena stříbra bude podporovat ale i jeho substituci za dostupnější materiály v průmyslu," doplňuje Mokráš.