Ruská banka Home Credit & Finance Bank (HCFB), patřící skupině PPF finančníka Petra Kellnera, loni téměř zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 9,4 miliardy rublů (zhruba 5,8 miliardy Kč). Oznámila to dnes banka, která v Rusku patří k největším hráčům na trhu spotřebitelských úvěrů.

HCFB za rok 2009 vykázala čistý zisk 5,2 miliardy rublů (skoro 3,3 miliardy Kč podle tehdejšího kurzu). V roce 2008 banka vydělala 3,66 miliardy rublů (asi 2,2 miliardy korun podle tehdejšího kurzu).

Banka během loňského roku půjčila celkem 75,3 miliardy rublů, o 28 procent více než v předchozím roce, čímž celkový objem úvěrů přesáhl předkrizovou úroveň. Podíl včas nesplacených půjček klesl k necelým sedmi procentům z celkového objemu, oproti téměř 13 procentům ke konci roku 2009. HCFB tak dosáhla historicky nejlepší úrovně kapitálové přiměřenosti.

To umožní podruhé v historii HCFB vyplatit akcionářům dividendy, a sice 13,2 miliardy rublů (asi 8,1 miliardy Kč) 5. března. Předchozí zisky byly reinvestovány zpět do banky. "I po vyplaceni dividendy zůstane HCFB vysoce kapitalizována, s dostatečnými prostředky na další rozvoj," sdělil ČTK mluvčí PPF Milan Tománek.

"Podnikatelský model banky dokázal svou ekonomickou efektivnost, podařilo se nám ve výsledcích předvést výjimečné ukazatele," prohlásil šéf HCFB Ivan Svítek a přislíbil další pokračování expanze v ruských regionech při minimálních nákladech. Banka rovněž míní "podstatně zvýšit" svůj podíl v segmentu poskytování úvěrů v hotovosti.

Výsledky za poslední roky podle Tománka svědčí o tom, že banka dokázala úspěšně fungovat jak v krizi, tak následné oživení využít k další expanzi. Prostor k dalšímu růstu vidí hlavně v menších ruských městech, kde dosud finanční služby chybějí.

HCFB již disponuje regionální sítí 305 bankomatů a bankovních pracovišť a 43 poboček, jakož i své úvěry nabízí ve více než 46.000 prodejnách v 80 z 83 ruských regionů. Na HCFB připadá více než 27 procent spotřebitelských úvěrů poskytnutých v prodejnách, čímž je jedničkou na trhu. S podílem 4,6 procenta na trhu úvěrových karet patří do šestice největších bank v tomto segmentu. Celkově HCFB patří do čtyřicítky největších ruských bank.

Jeden z ředitelů banky Jurij Andersov nedávno v tisku prohlásil, že banka se chce stát na ruském finančním trhu obdobou sítě rychlého občerstvení. Pomýšlí proto během letošního roku zvýšit počet svých mobilních pracovišť z padesátky na dvojnásobek.

Ještě před zveřejněním výsledků se v médiích objevily neoficiální informace, že HCFB chystá vydat emisi dluhopisů do výše 500 milionů dolarů, aby využila příznivých sazeb na trhu k refinancování dluhu. Oficiálně se PPF zdržela vyjádření.

HCFB je součástí společnosti Home Credit Group, která patří do skupiny PPF. V té ovládá většinu Kellner.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru