Mapa nájemného

64 obcí
V tuto chvíli obsahuje mapa nájemného údaje z deseti procent všech obcí a měst.

- U všech sídel budou zohledňovány parametry, jako jsou stáří a technický stav domu, technologie výstavby domu, technický stav bytu a velikost bytu.

- Pro sídla nad 10 tisíc obyvatel přibude ještě poloha domu v rámci aglomerace.

- Pro každou z těchto charakteristik má mapa nájemného tři různé kategorie, např. u technologie stavby jsou to panel, cihla, ostatní.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zveřejnilo v pondělí první část mapy nájemného. Ta má být jednou z pomůcek při vyjednávání o ceně nájemního bydlení mezi majiteli domů a nájemníky.

V současné době jsou zveřejněny údaje ze 64 obcí, což odpovídá 10 procentům z celkového počtu 639 určených obcí, jichž se deregulace týká. Údaje o výši nájemného lze najít na webových stránkách ministerstva (www.mmr.cz/mapanajemneho), kde je možné dané obce vybírat buď zadáním jejich názvu, nebo přímo ze seznamu za kraje či okresy.

Další údaje bude ministerstvo postupně doplňovat v průběhu roku. Úřad tento postup vysvětluje tím, že většina nových smluv nebyla mezi vlastníky a nájemníky doposud uzavřena. Údaje na mapě se opírají hlavně o znalecké posudky.

Na soud až po nedohodě

Podle Miroslava Kalouse, náměstka MMR jde o jedinečný projekt. "Například v Německu na podobné mapy čekali 17 let, a to neměli regulované nájemné," uvedl Kalous

MMR se zástupci nájemníků a majitelů bytů nyní také dokončuje přípravu příručky, která má pomoci předcházet soudním sporům o výši činží po deregulaci nájemného. Brožurka seznamuje nájemníky i majitele bytů se základními paragrafy občanského zákoníku, jež se jejich vztahu týkají.

Vysvětluje například základní pojmy z oblasti bydlení, stejně tak i možnost zjištění místně obvyklého nájemného. Vydavateli materiálu společně s ministerstvem jsou Sdružení nájemníků ČR a Občanské sdružení majitelů domů. Obě organizace také pomohou s distribucí příručky.

"Věřím, že v časovém horizontu jednoho až dvou let bude mapa poskytovat relevantní informace a bude tak jedním z klíčových podkladů pro formování bytové politiky," prohlásil Kalous.

Tomislav Šimeček, předseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) na tiskové konferenci prohlásil, že majitelům domů sdružení doporučuje, aby se na soudy obraceli jen ve výjimečných případech. "Věřím, že uplatnění místně obvyklého, tedy tržního nájemného bude minimalizovat spory mezi majiteli domů a nájemníky," dodal.

Ekonom Petr Bartoň z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze v rozhovoru pro ČT24 upozornil na to, že tržní nájemné je v současnosti vyšší, než bude po deregulaci trhu.

Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, mohou se obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Jednostranné zvýšení činží ze strany vlastníků možné není. Soudních žalob ohledně určení nájemného po deregulaci je podle Sdružení nájemníků ČR zatím málo. Sdružení dosud v celé republice eviduje 39 žalob o určení výše nájemného, řekl minulý týden jeho předseda Milan Taraba.

Posledním dnem loňského roku skončila regulace nájemného přibližně pro 400 000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.

TABULKA: Vybraných 15 obcí z první části mapy nájemného, kterou vypracovalo MMR

Jindřichův Hradec Jihočeský 69,8–77,1 Kč/m2/měsíc
Písek Jihočeský 64,8–71,6 Kč/m2/měsíc
Tábor Jihočeský 64,8–71,7 Kč/m2/měsíc
Havlíčkův Brod Vysočina 67,7–74,9 Kč/m2/měsíc
Humpolec Vysočina 61,6–68,1 Kč/m2/měsíc
Nové Město na Moravě Vysočina 75,1–83,1 Kč/m2/měsíc
Žďár nad Sázavou Vysočina 72,7–80,3 Kč/m2/měsíc
Slavkov u Brna Jihomoravský 97,7–112,4 Kč/m2/měsíc
Ivančice Jihomoravský 80,6–92,8 Kč/m2/měsíc
Doksy Liberecký 93,7–107,8 Kč/m2/měsíc
Frenštát pod Radhoštěm Moravskoslezský 75,7–83,7 Kč/m2/měsíc
Votice Středočeský 66,2–80,9 Kč/m2/měsíc
Sedlčany Středočeský 98,3–113,2 Kč/m2/měsíc
Litoměřice Ústecký 70,4–77,8 Kč/m2/měsíc
Roudnice nad Labem Ústecký 87,5–96,7 Kč/m2/měsíc
 Zdroj: MMR