Dohoda o zvyšování DPH vydržela koalici deset dnů. Včera už politici napříč stranami hovořili o tom, že by v nižší sazbě DPH mohly zůstat i teplo nebo knihy. Původní výsledek jednání ekonomických ministrů přitom počítal s výjimkou nižší DPH jenom pro vybrané potraviny.

Vše odstartovalo prořeknutí se náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera. Ten totiž v České televizi propojil zvyšování DPH tepla s prolomením těžebních limitů.

Kalousek: Teplo jen za potraviny

Přestože Hüner později HN přiznal, že mezi vyšším zdaněním tepla a prolomením limitů není žádná souvislost, VV ještě během neděle přispěchaly s požadavkem zachovat nižší DPH také u tepla. "Už jsme o tom v poslaneckém klubu uvažovali," potvrdila HN místopředsedkyně strany Karolína Peake. Její stanovisko podpořil rovněž šéf speciální energetické komise, exposlanec ODS Oldřich Vojíř: "Nelze vyloučit, že vláda nakonec mezi základní potraviny vtěsná i teplo," řekl HN.

Možnost zachování levnějšího tepla připouští i ministr financí Miroslav Kalousek. Trvá však na tom, že kvůli daňovým výjimkám nebude zvyšovat nároky na státní rozpočet. "Těžko si umím představit, že budeme rozšiřovat stávající dohodu. Nicméně, kdyby koaliční partner souhlasil s tím, že se to bude týkat tepla, a nikoliv těch položek potravin, dávalo by to mnohem větší ekonomickou i sociální logiku," řekl HN ministr financí.

Výměnu tepla za potraviny ale odmítají VV. "Na poradě ekonomických ministrů jsme si plácli, že seznam potravin, které budou mít výjimku, je neměnný. Debata o tom, že by se vyměnily za něco jiného, je nesmyslná," řekl HN ekonomický expert VV, poslanec Michal Babák.

TOP 09 chce místo jídla knihy

Už v pátek začal výsledek porady ekonomických ministrů zpochybňovat šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Nižší sazbu chce místo u potravin zachovat u knih a tiskovin. Za to se přimlouvá i jeho stranický kolega, ministr kultury Jiří Besser.

ODS se zatím nevyjádřila ani k jedné variantě. "Všechno, co se dohodne mezi ministry, ještě prochází debatou v poslaneckých klubech. Obecně je ale ODS samozřejmě pro co nejméně výjimek z jednotné sazby DPH," řekl HN šéf rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru