Libye z bezpečnostních důvodů zřejmě brzy pozastaví všechen svůj export ropy, ropný průmysl v zemi však poškozen nebude. Řekl to dnes zástupce libyjského velvyslance při OSN Ibrahím Dabbáší, který se během tohoto týdne distancoval od libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Zemí zmítají nepokoje a boje od 15. února.

"Vývoz ropy může být brzy z bezpečnostních důvodů zastaven, myslím si ale, že je tak jako tak pod spolehlivou kontrolou lidu a neutrpí žádné škody," řekl vyslanec podle agentury Reuters.

Libye za normálních okolností denně vytěží zhruba 1,6 milionu barelů ropy a z toho vyváží asi 1,1 milionu barelů, což je něco přes jedno procento světové spotřeby. Libye je čtvrtým největším vývozcem ropy v Africe a dvanáctým na světě.

Ve čtvrtek šéf italského koncernu Eni prohlásil, že těžba ropy v Libyi klesla až o 1,2 milionu barelů denně. To by bylo asi 75 procent běžného objemu. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ale odhadla výpadek od 500.000 do 750.000 barelů za den.

Klíčová ropná zařízení včetně terminálů mají nyní pod kontrolou povstalci. Kaddáfí po týdnu nepokojů a srážek ovládá podle zpráv zřejmě už jen hlavní město Tripolis.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru